Kadın Muhtarlar Urla’da toplanıyor

-
Kadın Muhtarlar Urla’da toplanıyor

Kadın Muhtarlar Urla’da toplanıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan “Kadın Muhtarları” ağırlamaya hazırlanan Urla Belediyesi, 17-19 Aralık tarihleri arasında Eski Tamirhane Binası’nda gerçekleşecek olan “Kadın Muhtarlar Çalıştayı”nın basın toplantısını İskele Urit Restoran’da gerçekleştirdi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın önderliğinde yapılan toplantının konuşmacıları arasında Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. H. Hasan Yılmaz ve Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır yer aldı.

urla-basın-toplantısı-www.gidahatti.comAnkara Üniversitesi, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Ege Kadın Dayanışma Vakfı, Urla Kent Konseyi, Kadın Muhtarlar Derneği’nin destekleriyle gerçekleştirilecek olan “Kadın Muhtarlar Çalıştayı ve Sürdürülebilir Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Sempozyumu” na toplam 240 kadın muhtar katılacak. Çalıştayda, siyasetin ilk basamağı olan muhtarlık görevinde kadın muhtar, geçmişten günümüze ele alınarak güncel sorunları ve çözüm önerileri tartışılacak. Yerel yönetimlerin en küçük birimi olan mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek siyasete giren kadınların karşılaştıkları sorunların belli öncelikler temelinde belirlenmesi ve belirlenen öncelikli sorun alanlarından hareketle bir eylem planı hazırlanması ve bunun kamuoyuyla paylaşılmasının amaçlandığı çalıştayın son gününde, Urla Belediyesi’nin Urla’da kadının konumun güçlendirilmesi ve dezavantajlı olduğu alanlarda desteklenmesine yönelik olarak hazırladığı 2016 yılı bütçesi açıklanacak.

“URLA’DA KADIN MUHTAR SAYISI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

Muhtarlığın tarihçesine değinen Başkan Uyar Türkiye’de kadın muhtarların sayısı ve dağılımı hakkında bilgi verdi. Bugün siyasette daha fazla kadın siyasetçi olsaydı, dünya bu kadar çatışma ve savaş ortamında olmazdı diyerek sözlerine devam eden Başkan Uyar; “ Urla’da ise bu rakam 37 muhtardan 6 sı kadın olmak üzere yüzde 16,21 gibi Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir” ifadelerini kullandı.

“YEREL DEMOKRASİNİN VE EKONOMİMİN GÜÇLENDİRİLMESİDİR”

Urla Belediyesinin 2016 yılı için hazırladığı Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe modelinin sunulacağını ve tartışmaya açılacağının vurgulayan Uyar; “Urla Belediyesi olarak 2016 yılı bütçe hazırlıkları kapsamında faaliyet ve proje bazlı Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme çalışmasını yaptık ve Meclis’de onaylanan bütçeye ekledik. Başlangıç niteliğindeki bütçe çalışmamızın en temel özelliği program esaslı performans bütçe sistemi çerçevesinde bütçeye entegre faaliyet ve proje temelli bir altyapı çerçevesinde hazırlanmış olmasıdır. Amacımız yerel yönetim ayağında, toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadının desteklenmesi suretiyle yerel demokrasinin ve ekonomimin güçlendirilmesidir” dedi.

PROF.DR. HASAN YILMAZ : “KADININ KONUMU GÜÇLENDİRİLECEK”

Yerel siyasete katılımda kadınların katılımın artırılmasına yönelik “Kadın Muhtarlar Çalıştayı” ile yerel yönetimlerin en küçük birimi olan mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek siyasete giren kadınların karşılaştıkları sorunların belli öncelikler temelinde belirlenmesi, belirlenen öncelikli sorun alanlarından hareketle yerel siyasette kadının güçlendirilmesi suretiyle katılımın artırılmasına yönelik bir eylem planı hazırlanması ve bunun kamuoyuyla paylaşılmasını amaçladıklarını belirten Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. H. Hasan Yılmaz; “Belediyelerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikalarının Sürdürülebilirliği Sempozyum”u ile Urla Belediyesi’nin kadının konumun güçlendirilmesi ve dezavantajlı olduğu alanlarda desteklenmesine yönelik olarak 2016 yılı Bütçesinde öngörülen Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme çalışması konusunda katılımcıları bilgilendirilmesi ile birlikte modelin sürdürülebilirliği ve TCDB yaklaşımının uygulamaya konulmasıyla, belediye hizmetlerine kadınların katılımının ne şekilde güçleneceği konuları ele alınacaktır” dedi.

PROF.DR. CANAN BALKIR :”KENT KONSEYLERİ ŞEMSİYE KURULUŞLARDIR”

Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır; “Kent konseyleri bulunduğu kentin bütün sivil toplum kuruluşlarının şemsiye kuruluşudur. Urla Belediye Başkanımız Sibel Uyar ile uyum içinde çok güzel bir şekilde çalışıyoruz. Dün yaptığımız sayımda Ege Bölgesi’nde en fazla üyenin olduğu kent konseyi Urla olabilir. Demokratik kadınların çok önemli bir yere sahip olduğuna inanan biriyim. Urla için kadın belediye başkanı, kadın kent konseyi başkanının olması kadın muhtarların Türkiye ortalamasının çok üstünde olması Urla açısından bir avantaja çevireceğimize inanıyorum. Bu çalıştay herkes için çok güzel olacak” diye konuştu.

Kaynak : www.trhaberler.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın