İzmir Limanı’na turist değil angus geldi

-


İzmir Limanı’na turist değil angus geldi

Kruvaziyer firmalarının lüks yolcu gemilerinin, güvenlik gerekçesiyle seferlerini iptal ettikleri İzmir’e, turist değil ama, canlı hayvan ithalatı kapsamında 3 gemi dolusu, angus cinsi sığır geldi.

İzmir Limanı’ndan bu yılın ilk dört ayında, 32 bin angusun ithalatının yapıldığı belirtildi.

FOTO: DHA

İzmir’e 2016 yılında yapılması planlanan kruvaziyer gemi seferlerinin neredeyse tamamı iptal edildi. Yüzen saray denilen ve her gelişlerinde kente binlerce turist getiren gemilerin rotalarını başka limanları çevirmesi, kente büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

KRUVAZIYER FIRMALARININ LUKS YOLCU GEMILERININ, GUVENLIK GEREKCESIYLE SEFERLERINI IPTAL ETTIKLERI IZMIR'E, TURIST DEGIL AMA, CANLI HAYVAN ITHALATI KAPSAMINDA 3 GEMI DOLUSU, ANGUS CINSI SIGIR GELDI. IZMIR LIMANI'NDAN BU YILIN ILK DORT AYINDA, 32 BIN ANGUSUN ITHALATININ YAPILDIGI BELIRTILDI. (FOTOGRAF DHA MUSTAFA OGUZ IZMIR)

Bu durumun düzeltilmesi için yapılabilecekler tartışılmaya başlandı. Geçmiş yıllarda dört geminin aynı gün geldiği İzmir Alsancak Limanı, tur iptalinden sonra aylardır büyük bir sessizliğe büründü. Ancak yük iskelesinde ise bu durumun tersine bir hareketlilik yaşanıyor. Limana 24 saat içinde Urguay’dan gelen üç gemi ile besi için, angus cinsi binlerce sığır getirildi. Gemiden indirilen anguslar, kamyonlara yüklenenerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki besi çifliklerine götürüldü.

FOTO: DHA

CANLI HAYVAN İTHALATI ARTTI

Geçen yıl, Urugay, Arjantin, Avustralya gibi hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkelerden 10 bin 800 angus, gemilerle İzmir Alsancak Limanı’na getirilirken, bu yıl ise bu sayı, yılın ilk dört ayında 32 bine çıkarak büyük artış gösterdi. Canlı hayvan ithalatındaki artışta, önümüzdeki aylarda vergilerin yükselebileceği beklentisinin ve et tüketiminin artmasının rolü olduğu öne sürüldü.

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın