İyi gıda için evlere dönüş

-

Mustafa Kaymakçı

“İyi Gıda İçin Evlere Dönüş”, kimimiz  için naif, ya da daha doğrusu uygulanması olası olmayan  bir tümce olarak  yorumlanabilir.

Ancak isterseniz önce gıda perakendeciliğine kısaca bir göz atalım.

Hazır Gıda Sektöründe tekelleşme yabancılaşma  ortaya çıkmış bulunuyor

•   Türkiye’de de organize gıda perakendeciliği, çok uluslu hipermarketlere sağlanan olanaklarla tekelleşmiş  ve yabancılaşmış bulunuyor. Bugün gıda perakendeciliği, büyük ölçüde Carrefour, Migros, Metro ve Tesco gibi  yerli ve yabancı tekellerin  denetimine girmiş olduğu gözlemleniyor.

•   Perakende sektörünün yabancılaşması, giderek Türkiye üretim sektörünü de olumsuz etkilemeye başladı. Bugün neredeyse yabancı tekellerin egemenliğindeki marketlerde pazarlanan ürünlerin yarısı dışarıdan gelmekte. Bu durum, üretimi aşağıya çekiyor ve işsizliği körüklüyor.

•  Perakende sektöründe tüketicileri bilgi edinme hakkı konusunda taleplerde, geri bildirimler de yeterince hızlı değil.

•  Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de küçük ve orta ölçekli gıda perakendecileri yok olma sürecini yaşıyor. Sektörde bakkal sayısı hızla azalıyor, küçük esnaflar siftahsız dükkan kapatıyor.

•  Tekelleşen ve yabancılaşan şirketler karşısında büyük üretici firmalar bile, pazarlık ve yaptırım gücünü giderek yitiriyor. Üretici firmalar, mallarını pazarlamak için birçok bedeli, organize gıda perakendeciliği yapan tekellere ödemek zorunda.

•   Sonuç olarak,paramız uluslararası tekellere gidiyor.İç üretim olumsuz olarak etkileniyor,işsizlik artıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın