İşte Türkiye’nin en beğenilen şirketleri

-
İşte Türkiye’nin en beğenilen şirketleri

Capital Dergisi, geleneksel “Türkiye’nin en beğenilen şirketleri” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin en büyük gruplarından Koç Holding’in  zirveye oturduğu listenin ilk 10’un da, hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Unilever ile gıda sektöründen Coca Cola da var.

Turkiye’nin-en-begenilen-sirketleri-belirlendiCapital’in bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırması kapsamında iş dünyasını temsilen 700’ün üzerinde şirketten 1.602 yöneticiye ulaşıldı. 3 ay boyunca saha çalışması süren araştırma, CAWI (bilgisayar destekli web görüşmesi) tekniğiyle yapıldı.

Türkiye’nin en beğenilen şirketleri araştırmasında ilk 20 şirketi, görüşülen tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplanırken, 37 sektörün en beğenilen şirketleri de sadece ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtlarıyla belirlendi.

Ankete katılan yöneticilerden hem Türkiye’nin hem de faaliyet gösterdikleri sektörlerdeki en beğenilen şirketini belirtirken. “kendi şirketi dışında” aynı sektördeki diğer şirketlere göre yanıt vermesi istendi. Araştırma sonucunda iş süreçlerini ve şirketlerin sürdürülebilirliğini etkileyen 20 kriter bazında da ilk 10 şirket sıralandı.

Zirvedeki şirketler değişti

“Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” listesinde zirve, bu yıl bir kez daha el değiştirdi. Geçen yıl listenin ikinci sırasında yer alan Türkiye’nin en büyük gruplarından Koç Holding, bu yıl mobil iletişim sektörünün devlerinden Turkcell’i yerinden ederek zirveye yerleşti. Koç Holding’i listede sırasıyla Turkcell, onun ardından da yine Koç Holding şirketlerinden Arçelik izledi.

Listede en önemli yükseliş ise yine mobil iletişim sektörünün önde gelen şirketlerinden Vodafone’da gözlendi. Şirket, geçen yıl 14’üncü sırada iken, bu yıl 10’uncu sıraya çıktı. Ayrıca ilk 20’de geçen yıl listede yer almayan Yemek Sepeti ve Eti de bu yıl gerçekleştirdikleri yükseliş ile dikkat çekti. Eti, etik davranış, yenilikçilik ve ürün kalitesiyle listeye girerken, Yemek Sepeti ise şirket satışından gelen gelirin bir kısmını, çalışanlara dağıtarak bu konuda çok önemli bir iz bıraktı.

Capital’in araştırmasına göre Türkiye’nin En Beğenilen 10 Şirketi şöyle:

1-Koç Holding

2-Turkcell

3-Arçelik

4-Unilever

5-Coca-Cola

6-P&G

7-Garanti Bankası

8-Eczacıbaşı Topluluğu

9-THY

10-Vodafone Türkiye

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın