İstanbul ağaçlarının belalısı Teke Böceği

-
İstanbul ağaçlarının belalısı Teke Böceği

Bitki dünyasının kanseri olarak nitelendirilen Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği (Anoplophora Chinensis) İstanbul’daki ağaçlara musallat oldu. Kereste ticareti aracılığıyla Uzakdoğu’dan geldiği tahmin edilen böcekler yüzünden İstanbul’da bin 300 ağaç kesilecek.

teke-bocegi-www.gidahatti.comÇoğunlukla Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği (lat. Anoplophora Chinensis), yerleştiği ağacı hızla kurutup, öldürüyor.

Teke böceği, ilk olarak Haziran 2014’te İstanbul’un Fatih ve Zeytinburnu’nda semtlerindeki ağaçlarda görülmüş ve iki kilometrelik alan karantina altına alınmış, Teke Böceği’nin verdiği zarar nedeniyle 150’nin üzerinde yetişkin ağaç kesilmişti.

Ancak o günden bu yana yürütülen mücadele başarılı olamadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, son olarak kereste ticareti aracılığıyla Çin’den geldiği sanılan böceğin yerleştiği bin 300 ağacı kesme kararı aldı.

teke-bocegi-www.gidahatti.comBüyükşehir Belediye yetkililerinin verdiği bilgilere göre, ağaçlara kışın larva olarak yerleşen böcek, Ağustos ayı sonuna kadar yumurta bırakıyor. Büyüyen yumurtalar larva şeklini alarak tekrar ağaçların gövdesine yerleşiyor. Böcek bu şekilde yüzlerce ağaca virüs gibi yayılıyor.

İBB ekipleri karantina içine aldıkları bölgedeki ağaçları keserek, larvaların böcek haline dönüşmesini engelleyecek. Mücadele kapsamında böceklerin henüz yerleştiği ağaçlar da ilaçlanmaya başlandı.

ihsan-simsek-www.gidahatti.comİstanbul Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Teke Böceği zararlısına ilişkin olarak, şu bilgileri verdi:

“Bu böcek yapılan ticaretlerle Çin ve Tayland’dan tüm dünyaya yayılmış durumda. Avrupa ve ABD’de yoğun olarak mücadele ediliyor.

Türkiye’de ise en çok İstanbul’da yaşıyor. Biz ilaçlama yöntemi ile kurtarabildiğimiz ağaçları kurtarıyoruz. Ancak bazı ağaçlarda çok fazla yayılmış. Bu ağaçlar böceklerin uçma dönemi olan Mayıs ayına kadar kesilecek. Kesilen ağaçların yerine bu böceğin yaşayamadığı türden ağaçlar dikeceğiz.”

Teke Böceği’nin en çok zarar verdiği ağaç türleri arasında akçaağaç, atkestanesi, kızılağaç, kızılcık, fındık, dağ muşmulası, huş, alıç, kayın, elma, dut, çınar, kavak, kiraz, armut, söğüt ağacı, gül, karaağaç bulunuyor.

İBB’nin açıklamasında, Latince adı Anoplophora Chinensis olan Teke Böceği, “Zararlı böcek, siyah renkte uzun antenlere sahip, üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğundadır. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renktedir. 300 m’ye kadar uçabilmektedir. Erginler Mayıs ve Ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşamakta olup, bu aylarda yoğun olarak gözlenmektedir” şeklinde konumlandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın