İşletme 2023’te Türkiye’nin geleceği için buluştular

-
İşletme 2023'te Türkiye’nin geleceği için buluştular

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (KSS Türkiye) tarafından düzenlenen İşletme 2023 Zirvesi sosyal vatandaşlık bilinciyle hareket eden profesyonelleri bir araya getirdi.

KSS-Türkiye-www.gidahatti.comKSS Türkiye tarafından organize edilen İşletme 2023 Zirvesi, 8 Aralık Salı günü The Edition Otel’de gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren zirvede, günümüzün en büyük sorunlarından olan işsizlik, iklim değişiklikleri, kaynakların tükenmesi, finansal krizler ve demografik değişimler riskleri konularında uzman kişilerin görüşlerine yer verildi.

Zirvenin açılışında konuşan KSS Türkiye Başkanı Serdar Dinler, İşletme 2023 Zirvesi’nin Sürdürülebilir Şehirler ve İş için Beceriler kampanyalarına yoğunlaştığını söyledi. Türkiye nüfusunun yarısının şimdiden şehir merkezlerine doğru yoğunlaştığını belirten Dinler, bu rakamın 2050 yıllarında %90’ları da geçeceğini belirterek, sürdürülebilir şehirler kavramının altını çizdi. Kentsel nüfustaki hızlı artış nedeniyle gelecekte Türkiye’yi bekleyen tehditleri anlatan Dinler, şu anki mesleklerin %50’sinin gelecekte var olmayacağını, bu nedenle de İş için Beceriler kampanyasının önemli olduğunu kaydetti.

Carrefoursa CEO’su Mehmet Nane, DP World Yarımca’nın CEO’su Nichola Silveira ve Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel’in konuşmalarıyla devam eden zirve kapsamında, kurumsal sosyal sorumluluğu ve farklı iş kollarındaki KSS uygulamalarını incelemek üzere CSR Talks paneli yapıldı.

Panelde Yeni Bir Lider Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tal Garih yeni nesil kurumsal sosyal sorumluluğa bakış açısını;  Kadir Has Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dimitrios Triantaphyllou barış için iş sürecini; Pınar Saklıyan Koçali kadın odaklı ekonomi hakkında deneyimlerini, Circular Knowledge Institute Direktörü ve KAIPO Partners Direktörü Thomas Osburg da kurumsal sosyal sorumluluk ve inovasyon konusunda çığır açıcı iş modellerinin geliştirilmesi konusundaki fikirlerini paylaştı.

İşe uygun istihdamı geliştirerek, verimliliği artırmak üzere hazırlanan İş için Beceriler panelinde IBM Türk KSS Programları Müdürü Dr. Ceyhun Göcenoğlu moderatörlüğünde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Ford Otosan İK Direktörü Nursel Ölmez Ateş ve Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Girişim Bankacılığı Yöneticisi Selin Öz görüşlerini anlattı.

Türkiye kentlerini ve burada faaliyet gösteren özel sektör ve kamunun birlikte çalışması için ilham vermek, orta vadede kentlerde bu alanla ilgili çok paydaşlı platformların oluşturulmasını sağlamak ve iyi örnek uygulamalarını görünür kılmak amacıyla düzenlenen Sorumlu Şehirler paneli ise İDEMA şirketi Kurucu Ortağı ve KSS Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Ercan Özgür’ün moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturum, İETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör, Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ve Türk Hava Yolları Yatırımcı İlişkileri Müdürü Duygu İnceöz’ü bir araya getirdi.

Örnek uygulamalar ve şirketler ödüllendirildi

Zirve kapsamında düzenlenen ödül töreni, Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ağı (CSR Europe) Yönetim Kurulu Başkanı ve IBM’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri Kurumsal Vatandaşlık ve Kurumsal İlişkiler Müdür Celia Moore’un katılımıyla yapıldı. Moore, Türkiye’de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarını yakından izlediğini söyledi.

Törende bu yıl ilk defa Türkiye’de kurumsal sosyal sorumluluğun yaygınlaştırılmasında aktif rol alan kuruluşlar ödüllendirildi. Bu kapsamda TÜRKONFED, TİSK, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, Global Compact, KSS Türkiye Dergisi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, TÜSİAD, Borsa İstanbul, UNDP, Sürdürülebilir Yaşam TV ve İhtiyaç Haritası ödüllerin sahibi oldu.

Oyuncu ve İhtiyaç Haritası kurucusu Mert Fırat’ın da katılımcılara özel hazırladığı video ile yer aldığı törende, KSS Pazaryeri’ne katılım sağlayan 9 şirket; ADM Elektik, Ford Otosan, Friterm, HSBC, Türk Hava Yolları, Viko by Panasonic, Yapı Kredi, Beyoğlu Belediyesi ve İETT yatırım yaptıkları kurumsal sosyal sorumluluk alanlarıyla ilgili özel ödül aldı. Ayrıca zirveye destek olan şirketlerden; DP World Yarımca, Piyalepaşa İstanbul, GSK, My Climate Türkiye, KSS’ye katkı ödülü plaketlerini, IMB de zirvede İş için Beceriler Kampanyası’na gösterdiği destekten dolayı plaketini aldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın