İslami finans çevreleri Afrika’da buluşacak

-
İslami finans çevreleri Afrika'da buluşacak

İslami finans çevreleri, Afrika’da etkiye dayalı finansı teşvik etmek için IFIF 2016 fuarında bir araya gelecek.

Sudan, kapsamlı bir mikrofinans sektörünü de içeren birkaç İslami finans sisteminden birine sahiptir. Bu mikrofinans sektörü temeli geniş, kapsamlı ekonomik gelişimi teşvik etmek isteyen ve ekonomilerindeki İslami finans payını arttırmak isteyen diğer Afrika ülkeleri için bir model ortaya koymaktadır.

İslami Finans 2. Uluslararası Forumu (IFIF 2016) İslami finansın Afrika kıtasındaki gelişimini ölçülebilir sosyal etkiyi destekleyecek şekilde yönlendirmeyi hedefleyen bir girişimdir. İslami Finans 2. Uluslararası Forumu (IFIF 2016) Uluslararası İslami finans ve yatırım endüstrilerinin Khartoum’da bir araya gelerek Afrika’daki İslami bankacılık ve finans fırsatlarına yönelik etkili stratejik faaliyetler geliştirmesine yardım edecektir. Orta Doğu Küresel Danışmanları’nun bir girişimi olan IFIF, gelişme potansiyeli olan ve yükselen piyasalara ve Bank of Khartoum’a hizmet veren bir bilgi platformudur. Bank of Khartoum borç veren ve mikrofinans konusunda öncü olan, Afrika’nın en büyük bankalarından biridir.

Diğer piyasalardan farklı olarak İslami bankacılığın mevcut olduğu Sudan’da İslami bankaların mikrofinans birimine sahip olma zorunluluğu vardır. Mikrofinans birimleri İslami bankaların sosyal etki faaliyetlerini büyütmek için bir model olarak hizmet verebilir.

Mikrofinans ve parayı tekrar-dağıtma araçları

IFIF İslami finansın sosyal etkisini büyütebilen araçların gücünü nasıl arttırabileceğini ve endüstrinin topluma fayda sağlama konusundaki değer önerilerini nasıl gerçekleştirebileceğini değerlendirmektedir. Bu araçlar evkaf, zekat, sadaka, karz-ı hasen (faizsiz borç) ve diğer İslami finans kontratları kapsamaktadır. Forum büyük İslami finans kuruluşlarını dahil ederek bu araçların uygulamasının kurumsallaştırılmasını tartışacaktır.

Birçok İslami finans ürününün risk paylaşan doğası nedeniyle finansal istikrara katkı yapabileceği ve birey ve işletmelere daha adil bir finansman sağlayacağı düşüncesi hızla yaygınlaşmaktadır. Bu faydaları toplumun daha geniş bir bölümüne yaymakla ilgili konuşan Bank of Khartoum CEO’su Fadi Salim Al Faqih şunları söyledi: “İslami mikrofinans varlık dağılımını sağlayan yardımsever araçların faydasını tamamlayarak İslami finansın faydalarını zengin müşterilerin yanında orta ve düşük gelirli insanlara da sunabilir. Bu, endüstrinin müşteri zeminini büyütmek ve İslami finansın içindeki sosyal görev için çok önemlidir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın