Interpol ve FBI, bu virüsün peşinde

-
Interpol ve FBI, bu virüsün peşinde

FBI, Interpol ve Europol işbirliğiyle yürütülen küresel bir çalışma sayesinde Dorkbot adı verilen bir botnet ortaya çıkarıldı. Botnet, önce parolayı çalıyor, sonra sistemi ele geçiriyor. ESET’in de teknik analizleriyle destek verdiği çalışmaya göre, Dorkbot’un 190 ülkede 1 milyonu aşkın bilgisayarı etkilediği tahmin ediliyor.

botnet-www.gidahatti.comKuzey Amerika, Avrupa ve bazı Asya ülkelerindeki kurumların C&C, yani komuta ve kontrol sunucularında ortaya çıkan kesintiler üzerinde FBI, Interpol ve Europol gibi uluslararası polis organizasyonları devreye girerek bir operasyon başlattı. ESET’in de dahil olduğu bu çalışma sonucu ortaya çıkarılan Dorkbot adlı botnetin 190’ı aşkın ülkeye yayıldığı ve 1 milyondan fazla bilgisayara bulaştığı tahmin ediliyor.

Dorkbot, önce Facebook ve Twitter üzerinden parola hırsızlığı yapıyor, sonra da tüm bilgisayar sisteminin denetimini ele geçirmeye odaklanıyor. ESET, yeni botnet için bir temizleyici yayınladı.

Teknik adı ‘Win32/Dorkbot’ olan Dorkbot; sosyal ağlar, spam ya da çıkartılabilir bellekler aracılığıyla yayılan bir botnet. Botnet, uzaktan yönetilen ve kötü amaçlı yazılım bulaşmış çok sayıda bilgisayarın oluşturduğu ağı tanımlar. Dorkbot, bir kere makineye yüklendiğinde, güvenlik yazılımının normal operasyonlarını engellemeye ve güncelleme sunucusuna erişimi durdurmaya çalışır. Daha sonra da sistemi ele geçirmek üzere komutlarını ilgili sunucuya iletir.

jean-ian-boutin-www.gidahatti.comFacebook ve Twitter gibi popüler hizmetleri hedefleyen bir parola hırsızı olmanın yanı sıra Dorkbot aslında bilgisayarın tüm sistemini ele geçirmeye odaklanır. Sistemin denetimini ele geçirdikten kısa bir süre sonra da akrabası olan diğer bazı kötü amaçlı yazılım kodlarını yükler. ‘Win32/Kasidet-Neutino bot’ ya da ‘Win32/Lethic’ olarak bilinen bu zararlı akrabalar ile DDoS saldırıları yapılabilir ya da spam gönderimi yapılabilir.

Konuyla ilgili açıklama yapan ESET Güvenlik Araştırmacısı Jean-Ian Boutin, “Her hafta dünyanın her bölgesinden gelen binlerce algılama ile karşı karşıyayız. İnterneti güvenli tutmak ve kullanıcılarımızı korumak için, bu botneti engelleme çabalarına teknik analizlerimizde katkıda bulunuyoruz” bilgisini paylaştı.

İnternet kullanıcıları sistemlerinin Dorkbot tarafından enfekte olduğunu düşünüyor ya da kuşku duyuyorlarsa ESET’in ücretsiz aracı ile tarama yapabiliyorlar. ESET bu amaçla özel bir Dorkbot temizleyicisi hazırladı.

Daha fazla bilgi için Jean-Ian Boutin’in WeLiveSecurity blog sayfasında yayınlanmış makalesi

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın