İngiltere’nin talepleri Şubat’ta karara bağlanacak

-
İngiltere’nin talepleri Şubat’ta karara bağlanacak

AB Liderler Zirvesi’nde, İngiltere’nin Birlik üyeliğinin sorgulanacağı 2017’deki referandumdan vazgeçmek için gündeme getirdiği reformların Şubat 2016’da yapılacak zirvede ele alınması kararlaştırıldı.

ab-liderler-zirvesi-www.gidahatti.comAB Liderler Zirvesi, 17 – 18 Aralık 2015 tarihlerinde Brüksel’de göç krizi, terörle mücadele ve İngiltere’nin reform beklentileri gündemiyle toplandı. Zirvede Haziran 2015’ten bu yana AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten Lüksemburg’un Başbakanı Xavier Bettel, görevi Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye devretti. Hollanda bu görevi Ocak 2016’dan itibaren altı ay süreyle yürütecek.

AB Liderler Zirvesi kapsamında, ilk gün göç ve İngiltere’nin dört ana başlıkta topladığı reform önerileri ele alındı. Zirve sonuç bildirgesinde; İngiltere’nin AB üyeliğine ilişkin referandum planları ile ilgili görüş alışverişi gerçekleştirildiği; İngiltere’nin önerdiği dört konunun 18-19 Şubat 2016’daki liderler zirvesinde ele alınmasına karar verildiği belirtildi.

İngiltere’nin reform istediği alanlar şunlar:

Serbest dolaşım: AB ülkelerinden İngiltere’ye gelenlere yönelik sosyal güvence olanaklarının dört yıla kadar sınırlandırılması. Özellikle Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan (Visegrad Grubu ya da V4) gibi İngiltere’deki göçmenlerin büyük çoğunluğunu kendi vatandaşlarının oluşturduğu ülkeler, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın bu isteğine karşı çıkıyor.

Ekonomi yönetimi: Euro’nun AB için tek para birimi olmadığının resmen kabul edilmesi ve açıklanması. Euro Alanı dışındaki ülkelerin dezavantajlı bir durumda olmasının önlenmesi.

Rekabetçilik: Tek Pazar’ın geliştirilmesi, AB düzeyindeki yasal düzenlemelerden kaynaklanan aşırı bürokrasinin azaltılması için hedef belirlenmesi. Hizmetler ve e- ticarette pazarın bütünleşmesi önündeki engellerin kaldırılması.

Egemenlik: İngiltere’nin AB ile siyasi entegrasyonunu sınırlandırmasına olanak sağlamak üzere ulusal parlamentolara AB düzeyindeki yasal düzenleme süreçlerine müdahale hakkı verilmesi.

AB Liderlerinin zirvede göç konusunda aldığı kararlar ise belirlenen strateji ve eylem planlarının uygulamalarının hızlandırılmasını öngörüyor. Buna göre öncelikli alanlar:

 • Sığınmacı merkezlerinin operasyonları,
 • Sığınmacıların yeniden yerleştirilmeleri ve geri dönüşlerine ilişkin uygulamalar,
 • AB dış sınırlarının kontrolü,
 • Menşe ülkeleri ve transit ülkeler ile işbirliği.

Kararlar kapsamında üye ülkeler Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) Türkiye Sığınmacı Aracı için AB – Türkiye Ortak Eylem Planı çerçevesinde öngörülen ek 3 milyar avroluk desteğin sağlanması için çalışmalarını tamamlamaya davet ediliyor. Terörle mücadele alanında da belirlenen eylemlerin uygulamasının güçlendirilmesinin yanı sıra üzerinde anlaşma sağlanan Yolcu İsim Kaydı Yönetmeliğinin uygulama aşamasına hızla geçilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Zirvede ele alınan diğer konular ise şöyle sıralanıyor:

 • Ekonomik ve Parasal Birliğin güçlendirilmesi;
 • Dijital Tek Pazar ve Sermaye Piyasaları Birliği kapsamında belirlenen eylemlerin uygulanması öncelikli olmak üzere AB Tek Pazarının tamamlanması;
 • Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı müzakerelerinin tamamlanması;
 • Geleceğe dönük iklim politikasıyla desteklenen Enerji Birliği çalışmalarının hızlandırılması ve tedarikçilerin, kaynakların ve rotaların çeşitlendirilmesi hedeflerine yönelik eylemlerin öncelik olarak ele alınması;
 • Suriye’de kalıcı çözüm için Uluslararası Suriye Destek Grubu çalışmalarına destek verilmesi;
 • Libya’da Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin kuruluşu sonrası desteklenmesi;
 • Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Programı aracılığıyla bölgede yardıma ihtiyacı olan sığınmacılara destek için ek mali yardım sağlanması.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın