İngiltere’den Brexit sonrası için Beyaz Kitap

-
İngiltere’den Brexit sonrası için Beyaz Kitap

İngiltere’de hükümet, Brexit süreci sonrasında AB ile ilişkiler konusundaki görüşlerini içeren ve “Beyaz Kitap” olarak adlandırılan raporunu yayınladı. Tarım ürünleri de dahil ürünlere yönelik düzenlemeler ve ürün standartları alanında AB’nin ortak düzenlemeleri kabul edilecek ve uygulanacak.

Birleşik Krallık Hükümeti, 29 Mart 2019 tarihinde sona erecek olan Brexit süreci sonrasında AB ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağına dair görüşlerini içeren ve Beyaz Kitap olarak adlandırılan raporunu yayımladı.

Beyaz Kitap, serbest ticaret bölgesi oluşturulmasını öngörüyor

Brexit sonrası dönem için oluşturulacak ortaklık anlaşmasında yer alması öngörülen alanlar konusunda; tarım ürünleri de dahil olmak üzere sadece malları kapsayan bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması, mali hizmetler için daha gevşek yapıda bir yasal düzenleme uygulanması, güvenlik alanında ortaklık ve Birleşik Krallık’ın birçok AB ajansına daimi üye olması gibi unsurlar öne çıktı.


  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan küresel yatırımcılara davet

Tarım ürünleri konusunda AB düzenlemelerini kabul edecek

Beyaz Kitap’a göre Birleşik Krallık tarım ürünleri dahil olmak üzere ürünlere yönelik düzenlemeler ve ürün standartları alanında AB’nin ortak düzenlemelerini kabul edecek ve uygulayacak. Bu sayede tedarik zincirlerinde akışkanlık korunacak.

Dijital alanda ve hizmet sektörlerinde ise Birleşik Krallık kendi yasal düzenleme alanını oluşturacak.

Gümrüklerle ilgili düzenlemeler konusunda ise Birleşik Krallık pazarına gidecek olan mallara sınırda kendi tarifeleri uygulanacak. Buna karşılık AB piyasasına yönelik mallar, sınırda AB tarifeleri üzerinden vergilendirilecek. Bütün bu uygulamalar “kolaylaştırılmış gümrük düzenlemesi” (facilitated customs arrangement – FCA) kapsamında gerçekleştirilecek. Birleşik Krallık ve AB’nin gerekli hazırlıkları yapabilmesi için aşamalı olarak geçilecek uygulamanın, ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda Beyaz Kitap’ta herhangi bir tarih belirtilmiyor.


  Avrupa iş dünyası Brexit müzakerelerinden kaygılı!

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı, Avrupa Kimyasallar Ajansı ve Avrupa İlaç Ajansı’na Birleşik Krallık’ın etkin katılım talep edeceği belirtilirken, ajansların olağan çalışmalarını yürütme süreçlerine ilişkin olarak Birleşik Krallık’ın oy hakkına sahip olmayacağı ve belirli tutarda maddi katkıda bulunacağı kabul ediliyor.

michel-barnier-gidahatti

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier

Michel Barnier, üye ülkelerle inceleyecek

AB Başmüzakerecisi Michel Barnier, Beyaz Kitap ile ilgili olarak Avrupa Parlamentosu ve AB üye ülkeleriyle birlikte ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirileceğini, AB ve Birleşik Krallık müzakere ekiplerinin de önümüzdeki hafta içerisinde görüşmelerinin öngörüldüğünü bildirdi.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın