İklim değişikliği ile mücadele için Paris Anlaşması

-
İklim değişikliği ile mücadele için Paris Anlaşması

Fransa’nın Başkenti Paris’te iki haftadır devam eden 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21), iklim değişikliği ile mücadele için Paris Anlaşması’nın kabul edilmesiyle sona erdi.

BM-iklim-degisikligi-konferansı-www.gidahatti.comKyoto Sözleşmesi’nin ardından iklim değişikliği ile mücadele konusunda dünyanın üzerinde mutabakat sağladığı ikinci metin olan Paris Anlaşması, BM 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na katılan ülkeler tarafından kabul edildi.

Konferansın beklenenden bir gün uzamasına neden olan Paris Anlaşması üzerinde mutabakat sağlandığı açıklaması, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı ve COP21 Başkanı Laurent Fabius’tan geldi. Fabius, Paris’te iki haftadır yürütülen konferansta, iklim değişikliğinin önlenmesi için üzerinde müzakere yürütülen metinde anlaşma sağlandığını, “İddialı bir evrensel anlaşma üzerinde uzlaşı sağladık” sözleriyle açıkladı.

paris-anlasması-www.gidahatti.comFransa Cumhurbaşkanı Hollande, anlaşmayı “tarihi” olarak niteledi, metnin başarılması imkansız olduğu düşünülen temel unsurları içerdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban ise kısa tuttuğu konuşmasında, “İklim değişikliğine çözümler şimdi masada” dedi.

Konferans Başkanı Fabius, anlaşmaya ilişkin oylamanın ardından da Paris Anlaşması’nın 195 ülke delegelerinin oy birliği ile kabul edildiğini bildirdi.

Paris Anlaşması imza töreninin, 2016 yılı başında BM Genel Sekreterliği’nde yapılması bekleniyor.

Sera gazı emisyonlarına ilişkin mevcut anlaşmaların 2020’de sona erecek olması dolayısıyla Paris’te en az 10 yıl geçerli olacak yeni taahhütlere imza atılması, küresel ısınma ile mücadele için büyük önem taşıyor.

iklim-www.gidahatti.comParis Anlaşması ne içeriyor?

Dünyanın küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelesinin yeni belgesi olan Paris Anlaşması’nda, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ile 2˚C arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor.

Hukuken bağlayıcı olacak anlaşma metin, sera gazları emisyonunun düşürülmesi ile ilgili olarak ulusal düzeydeki planların beş yılda bir gözden geçirilmesini öngörüyor. Gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki mücadelesi için yılda en az 100 milyar dolar destek aktarılması hedefleniyor.

BM ve konferansa ev sahipliği yapan Fransa, Paris’te bir anlaşmaya varılmasını “tarihi adım” olarak görürken, çevre örgütlerinin uzlaşı metniyle ilgili çekinceleri bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın