İklim değişikliği hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek

-
İklim değişikliği hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek

Küresel ısınma ve iklim değişikliği tarım için neler getirecek? Bütün dünyayı beslemek ne kadar daha zorlaşacak? Paris’teki BM İklim Değişikliği Konferansı’na güçlü bir şekilde katılım gösteren BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, tüm bu soruların yanıtlarını 10 maddede topladı.

Tarımsal gelişimde küresel trendlere bağlı olarak ortaya çıkan talepleri karşılayan ve üye devletlere önemli konularda yardım sunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, FAO, tarıma olan bağlılığımızı ve gelecekte bizi nelerin beklediğini açıkladı.

tarim-www.gidahatti.comİşte iklim değişikliği ve buna bağlı olarak tarım ve gıda hakkında bilinmesi gereken 10 gerçek:

1-Dünya’nın fakirlerinin ve gıda güvenliği olmayan insanlarının %75’i hayatlarını kazanabilmek için tarıma ve doğal kaynaklara muhtaçlar. Sistemde yaşanacak bir değişiklik, en çok onları etkileyecek.

2-FAO, artan dünya nüfusunu besleyebilmek için, dünyanın mevcut tüm gıda üretiminin %60 oranında artması gerektiğini tahmin ediyor. İklim değişikliği ise bu artışı büyük bir tehlikeye sokuyor.

3-Bitki zararlılarının bulaşımı ve yayılımınının koordinasyonunu etkili bir şekilde sağlayan ve bitkilerin genel olarak korunması için çalışan Uluslararası Bitki Koruma Kongresi ICCP’ye göre, ekin veriminde görülen %10-25’lik azalmalar 2050 yılına kadar çok daha yaygınlaşabilir.

4-İklim değişikliği sonucu artan sıcaklıklar yüzünden dünyadaki temel balık türlerinin yakalama oranının %40 azalacağı tahmin ediliyor. Bu durum en iyi haliyle soframıza gelen balığın miktarında azalma, fiyatında ise artış anlamına gelecek.

5-Her ne kadar ormanlık alanların yok edilmesinden kaynaklanan küresel emisyonlar azalmış olsa da, ormanların yok edilmesi ve orman bozunumu halen küresel sera gazı emisyonlarının %10-11’ine tekabül etmektedir.

6-Hayvancılık, tarım kaynaklı sera gazı salınımının neredeyse 3’te 2’sinden, metan gazı salınımının ise %78’inden sorumludur. Bu durum, küresel çapta et tüketiminin azaltılmasının çevreye ne kadar fayda sağlayacağının bir göstergesidir.

7-İklim değişikliği kaynaklı sıkıntılar, gıda kaynaklı hastalık risklerini bir bölgeden bir diğerine taşıyarak toplum sağlığının yeni ve daha önce karşılaşılmamış bir açıdan tehlike altında kalmasına yol açabilir.

8-FAO, canlı hayvan üretimi kaynaklı emisyonların (özellikle metan gazı) azaltılarak temel emisyon seviyesinde %30’luk büyük bir düşüş gerçekleştirilebilme potansiyeline sahip olunduğunu tahmin ediyor.

9-Günümüzde üretilen gıdaların 3’te 1’i ya kayboluyor ya da israf oluyor. Gıda israfının dünyaya çıkardığı fatura ise yıllık 2,6 trilyon dolar seviyesinde. Bu değerin 700 milyar doları çevresel masraflar, 900 milyar doları ise sosyal masraflar kaynaklı.

10-Küresel gıda kaybı ve israfı, insanların yıllık oluşturduğu sera gazı salınımının yaklaşık %8’ine karşılık geliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın