İhracatta katma değer, ambalajla artacak!

-
İhracatta katma değer, ambalajla artacak!

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) işbirliği ile ikincisi düzenlenen Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

2. Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması Sergiİhracattaki katma değeri ve firmaların rekabet gücünü artırmak amacıyla yapılan çalışmalar tasarım ile çeşitleniyor. Dünya pazarlarına ihraç ürünlerin özgün ve yenilikçi ambalaj tasarımları ile sunulması amacıyla İKMİB ve İDDMİB işbirliği ile hayata geçirilen Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması’nın ikincisine, Plastik ve Metal kategorilerinde Profesyonel ve Öğrenci olmak üzere 201 başvuru gerçekleşti.

Sektör yöneticileri, sanayiciler, tasarımcılar ve akademisyenlerden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen başvurular arasından 17 tasarım finale kalmayı başardı. Yarışmada dereceye girenler, Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen törende açıklanarak, ödüllerini aldı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İKMİB ve İDDMİB Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra tasarımcılar sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törende, Profesyonel ve Öğrenci olmak üzere dereceye girenler toplam 110 bin TL değerinde ödülün sahibi oldu. Yarışmanın birincileri yurtdışındaki prestijli ambalaj fuarlarını ziyaret etme ve Ekonomi Bakanlığı’nın yurtdışı eğitim bursundan yararlanma şansı da kazandı.

Plastik Ambalaj’da Profesyonel Kategorisi’nde Muharrem Şeyda, ‘Phoenix’ adını taşıyan ve geri dönüşüm için biriktirmeyi özendiren yağ ambalajı tasarımıyla, Öğrenci Kategorisi’nde Yusuf Çağlar, ‘Light’ isimli avize olarak da kullanılabilen lamba ambalajı ile birincilik kazandı.

Metal Ambalaj’da Profesyonel Kategorisi’nde birincilik ödülü pratik ve fonksiyonel tasarımı ile dikkati çeken kurabiye seti ‘Baker’ adlı tasarımıyla Umut Demirel’in olurken, Öğrenci Kategorisi’nde birinciliği ise çevirmeli mekanizması sayesinde ölçülü kahve alımını sağlayan aynı zamanda metalik görüntüsüyle mutfaklara şıklık katan kahve ambalajı tasarımı ile Berk Kaplan göğüsledi.

İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ambalaj Komitesi Temsilcisi Ömer KaradenizTörende konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ambalaj Komitesi Temsilcisi Ömer Karadeniz, tasarım ve markalaşmaya duyulan ihtiyacın hızla arttığını belirterek, sürdürülebilir ihracatın rekabetçi kalabilmekten geçtiğini söyledi. Karadeniz, “Özgün ve yenilikçi ürünleri, buna uygun özgün tasarımlarla dünya pazarlarına sunabildiğimiz ölçüde sürdürülebilir ihracat artışını sağlayabileceğimiz inancındayız. Bu hedeflerle gerçekleştirdiğimiz ambalaj tasarım yarışmamız, sektöre yeni tasarımlar ve tasarımcılar kazandırmanın yanında dereceye girenlere yepyeni bakış açıları ve yurtdışında eğitim imkanı da sunuyor” dedi.

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahsin ÖztiryakiİDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahsin Öztiryaki ise düzenledikleri yarışmalar ve projeler ile tasarım ve inovasyon tohumu atmaya çalıştıklarını, aynı zamanda bilginin ve yeni fikirlerin toplandığı bir ortam yarattıklarını vurguladı. Katma değerli ihracatı artırmak hedefiyle 11 yıldan bu yana tasarımı desteklediklerini kaydeden Öztiryaki, “Bunun son örneği bu yıl ikincisi düzenlenen Plastik ve Metal alanında yaratıcı ambalaj tasarımlarını teşvik eden yarışmamız. Türkiye’nin ‘ambalajlamaya’ ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Ambalaj, 20 milyar dolarlık çok büyük bir sektör. Gençlerin, öğrencilerin olduğu, yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı bir yarışma ortamı yaratmak istedik. Bu konuda İKMİB ile güzel bir işbirliği içindeyiz” diye konuştu.

TİM Başkanı Mehmet BüyükekşiÖdül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise ihracatta katma değerin artırılmasında tasarımın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Büyükekşi, “Gençlere ve hayal güçlerine inanıyoruz. 2023 hedeflerimize ulaşabilmek için de önem taşıyor. Dünyada ‘al-sat’, ‘yap-sat’ devri bitti. Farklılık ve yenilik gerekiyor. Tüketicilerin ürün tercihlerinde ambalaj yüzde 60-65 gibi önemli bir rol oynamakta. 20 milyar dolar büyüklüğe sahip ambalaj sektörünün yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracatını ve özellikle de katma değerini artırmak için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Yarışmanın ambalaj sektörüne ve tasarım dünyasına büyük katkılar sağlayacağını dile getiren Büyükekşi, İnovasyon Haftası kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın