Hellim mücadelesi veren KKTC süt sektörüne AB desteği

-
Hellim mücadelesi veren KKTC süt sektörüne AB desteği

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Kuzey Kıbrıs’ta halkın ve sektörlerin ekonomik gelişimini desteklemek üzere her yıl verdiği mali desteği bu yıl 2 milyon avro artışla 32 milyon avroya yükseltti. Mali Yardım Programı ile hellimin tescili için mücadele veren süt sektörünün AB pazarına hazırlanması için desteklenmesi de hedefleniyor.

Jean-Claude-Juncker.www.gidahatti.comAB Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumunu desteklemek üzere 32 milyon avroluk yeni mali yardım programını kabul etti. Mali yardım Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasına, Kıbrıs’ta iki toplum arasında temasların artırılmasına ve KKTC’nin AB ile uyumlulaşmasına destek sağlamak için sürdürülen programın devamı niteliğini taşıyor.

AB Komisyonu’nun Bölgesel Politikadan Sorumlu Üyesi Corina Cretu, konuya ilişkin açıklamasında, Temmuz ayında adayı ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in adada birleşme sağlanmasına yönelik desteğini hatırlatarak, bu sürecin ekonomik kalkınma ile desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

İki Toplumlu Kültürel Miras Komitesi çalışmalarının ve ilk defa Lefkoşa’da tampon bölgenin rehabilitasyonu çalışmalarının desteklenmesi başta olmak üzere, uzlaşma ve güven inşasına yönelik girişimler programın önemli unsurlarını oluşturuyor.

2015 programı öncelikleri şu şekilde belirlenmişti:

  • Çevre kirliliğine yol açan atık alanlarının kapatılması dâhil olmak üzere çevrenin korunması;
  • AB pazarına hazırlık için süt ürünleri sektörünün güçlendirilmesi;
  • Adada birleşmeye yönelik anlaşma sağlanması halinde AB yasalarının uygulanmasına yönelik hazırlıklar;
  • İş dünyasının krediye erişiminin iyileştirilmesi;
  • Sivil toplum katılımı ve toplumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi için sivil toplum örgütlerinin desteklenmesi.

ali-cirali-www.gidahatti.com Süt sektörü hazırlıksız

Kıbrıs’ta üretilen hellimin tescili için gereklilikleri hayata geçirmek adına ciddi bir kaynağa ihtiyaç duyulan KKTC’de AB Komisyonu’nun bu yılki mali desteğinde süt sektörünün de yer alması olumlu karşılanırken, hükümetin gerekli adımları atmaması ise tepki çekiyor.

AB Komisyonu’nun ayırdığı kaynak, hükümetin attığı adımlar ve küçükbaş hayvancılık üzerinden hellim tescili konusundaki gelişmeleri, beklentileri ve olası riskleri Kıbrıs Postası’na değerlendiren Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Çıralı, tescil için ilk etapta hellimde en az yüzde 20 oranında küçükbaş hayvan sütü kullanılması gereğini anımsattı. Sıkıntının küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi konusunda yaşandığını vurgulayan Çıralı, “Bunun için kaynak lazım. AB her yıl 30 milyonluk kaynak ayırırdı. Bunu 2 milyon artırdılar. Herhalde bunu göz önünde bulundurarak bu artışı yapmışlardır. Bu kaynağı çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Bu hellim tescilindeki hedeflere ulaşmak için kaynağı rantabl kullanmamız gerekir” dedi.

Hellimin tesciliyle ilgili olarak hayvan hastalıklarının sıfırlanması, tüm küçükbaş hayvan sütü üreticilerinin soğuk zincire geçmelerinin sağlanması, bazı mandıraların yenilenmesi ve hijye koşullarının sağlanması gerektiğini kaydeden Çıralı, mevcut durumun hellimin tescili için hazır olunmadığını ortaya koyduğunu ifade etti. Çıralı, “Umudunuz var mı? sorusuna ise “Allahtan umut kesilmez” yanıtını verdi.

Kaynak:

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın