Hayvancılık sektörüyle buluştu

-
Hayvancılık sektörüyle buluştu

Sektör paydaşlarıyla görüşmeleri kapsamında hayvancılık ve su ürünleri sektör temsilcileriyle ayrı ayrı bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin hayvancılıkta geçmişe göre bugün daha iyi bir noktada olduğunu söyledi.

hayvancilik-sektor-toplantisi-www.gidahatti.comGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda düzenlenen hayvancılık sektörü toplantısına Bakan Faruk Çelik’in yanı sıra GTHB Müsteşar Vekili Nihat Pakdil, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan ve Genel Müdür Yardımcıları, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol’un yanı sıra, Ulusal Süt Konseyi (USK) ve Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, BESD-BİR Başkanı Sait Koca, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Sektör temsilcilerine hitaben “Gıdanın hayatımız için ne ifade ettiğini söylememize gerek. Hepinizin ellerine, yüreğine sağlık” diyerek sözlerine başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de hayat standardının yükselmesi, nüfus artışı, turizmin gelişmesinden dolayı hayvansal ürünlerin daha bir önem kazandığını vurguladı. Bakanlığının ilk günlerinde, stratejik önemi sahip hayvancılık sektörü ile buluşmayı istediğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Sizleri dinleyeceğiz ama dinlemekle de kalmayacağız. Bürokrat arkadaşlarımdan brifingleri aldık ama arazide ne var ne yok, esas mesele budur. Yapacağımız değerlendirmelerde müdahale edilecek alanlar neler, bunlar üzerinde duracağız.

Bugün ülkemizde hayvancılık geçmişe göre daha iyi bir noktada. 14 milyon 731 bin büyükbaş hayvanımız, 44 milyon 600 bin küçükbaş hayvanımız, 300 milyon kanatlımız, 7 milyon arı kovanımız var. Kırmızı et üretimimiz 1 milyon ton, süt üretimimiz 18,5 milyon ton.

Kanatlı sektörü ihracata dayalı bir büyüme gerçekleştiriyor.

Süt ve süt ürünlerinde ihracat dönük yönümüz var. Ancak orada kat etmemiz gereken mesafe de var.

Kırmızı ette zaman zaman fiyat artışlarına da yol açan daralmalar söz konusu.

Tabii 1-9 baş arası hayvan bulunan işletmelerin, toplam işletmelerin %77’si olmasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu noktanın üzerinde durmamız gerekiyor.

Üretici ile tüketici arasında ürün bedellerindeki farklılıklar sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Hayvan kayıt sistemleri son derece önemli. İzlemenin daha sağlıklı yapılması için sistemlerin oturması gerekiyor.

Hayvancılıkta yaygın destekler var. Bunların nerede, nasıl olacağı ele alınmalı.

Hayvancılık işletmelerinin belli standartlara kavuşturulması, atıklar, atık yönetimi önümüzde duran konular.”

Destekler 27 Aralık’ta ödenecek

Bakanlık uygulamalarının artılarını eksilerini sektörün yaşadığının altını çizen Bakan Çelik, “Yeni bir bakış açısı olabilir mi bakacağız” dedi.

Çiğ süt fiyatlarının 17 aydır sabit olduğuna vurgu yapan Çelik, “Bu nedenle 3 aylık dönem için süt destekleme primi 9 kuruş olarak belirlenmişti. Bunu yeniden değerlendireceğiz. Bir de erkek dana başına desteklemelerin sözleşmeli olanlarda 200 TL, sözleşmeli olmayanlar için 120 TL olarak 27 Aralık’ta ödeneceğini buradan açıklıyorum” diye konuştu.

Bakan Çelik’in konuşmasının ardından söz alan sektör temsilcileri, hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları dile getirdiler. Süt sektörü temsilcileri, hayvancılık için süt hayvancılığının ayakta kalması gerektiğini, Okul Sütü Programı’nın iki dönem olarak uygulanmasının sektöre destek olacağını kaydettiler.

Faruk-Celik-su ürünleri-www.gidahatti.comSu ürünleri sektör temsilcileriyle de görüştü

Hayvancılık sektör toplantısından önce Su Ürünleri Yetiştiricileri Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Coşkun ve sektör temsilcileri ile de görüşen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, su ürünleri sektörünün yeni bir mevzuata kavuşması gerektiğini söyledi.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de 25 milyon hektar deniz alanı, 177 bin kilometre uzunluğunda 33 akarsu, 200 doğal göl, 308 baraj gölü, bin 300 gölet bulunduğunu belirten Çelik, bu zenginliğin yanı sıra balıkçılık sektörünün 57 bine yakın istihdam gerçekleştirdiği için de son derece önemli olduğunu söyledi, filoda 18 bin 745 geminin bulunduğunu bildirdi.

Su ürünleri yetiştiriciliği alanında toplam 2 bin 365 tesis bulunduğunu ifade eden Çelik, bugüne kadar denizlerde 500, iç sularda ise 300 tür ürünün tespit edildiğini, bunlardan 100 civarındaki türün ise avcılık konusu olduğunu kaydetti.

​2014 yılında yapılan faaliyetler neticesinde 537 bin ton üretimin gerçekleştiğini dile getiren Bakan Çelik, bunun 676 milyon dolarlık bir ihracata dönüştüğünü, 198 milyon dolar da ithalat gerçekleştirildiğini bildirdi.

“2003’ten bu yana sektöre yaklaşık 1 milyar liralık destek sağladık. Ayrıca 2004’ten sonra ÖTV’den muaf olması ile 1,2 milyar liralık ÖTV desteği sağlamış bulunuyoruz” bilgisini veren Çelik, “Yaklaşık 44 yıldır müstakil bir yeni düzenleme, günümüz koşullarına uygun bir yasaya kavuşamayan bu sektörün, yeni bir mevzuata kavuşması gerekiyor” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın