Hayvan sayımı yapılacak, şap nedeniyle et fiyatı artmaz

-
Hayvan sayımı yapılacak, şap nedeniyle et fiyatı artmaz

Türkiye genelinde 15-20 gün içinde yeni bir hayvan sayımı yapılacağını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şap hastalığından dolayı et fiyatlarında artış olacağı iddiaları için de, “Henüz çocuk doğmamış. Şimdi bunu konuşarak piyasada gereksiz bir algı oluşturmayı doğru bulmuyorum. Böyle bir sorun söz konusu değil” dedi.

faruk-celik-telefon-www.gidahatti.comBakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı çağrı doğrultusunda bir saati aşkın süreyle, verilen telefondan kendisini arayan küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi, birçok konuya açıklık getirdi.

Hayvan sayımı yeniden yapılacak

Gölcük’ten arayan Hakan Tan isimli bir çiftçinin 2013 yılında çiftliğindeki hayvanları hastalık nedeniyle kaybettiğini, yetkililerden yeterli ilgili görmediğini söylemesi üzerine Çelik, olayda yöneticilerin ihmalinin tespit edilmesi durumunda gereğinin yapılması ve hesap verilmesi gerektiğini ifade etti. İl ve ilçedeki kamu görevlilerinin sorunlar karşısında seri hareket etmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Çelik, “Türkiye sathında hayvan sayımı 15-20 gün içerisinde yeniden hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Çalışmalar yapacağız inşallah” diye konuştu.

Telefon görüşmelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, çiftçilerin yem maliyetleri, hayvan kesimhanelerinin sayısının aşırı artması gibi sorunları kendisine ilettiğini, bunun yanı sıra yurt dışından özellikle İtalya’dan daha iyi bir ırk manda çeşidini getirmek istediklerini dile getirdiklerini bildirdi.

Meraların verimli kullanılması ile ilgili talepler geldiğini belirten Çelik, koyun keçi birlikleri ile ilgili ‘demokratik bir seçim ortamı oluşturulmadığına’ yönelik de bir şikayet aldıklarını söyledi.

Süt fiyatlarının düştüğünü, ancak verilen teşvikten duyulan memnuniyetin kendilerine iletildiğini kaydeden Çelik, süt alımlarında sanayicilerin tekelci bir yaklaşımda bulunmasının önlenmesine ilişkin isteğin dile getirildiğini, süt ve kırmızı et sanayicileri ile bir araya gelerek, üreticilerin sıkıntı yaşamaması için görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Yumurta-www.gidahatti.com“Yumurta Tebliğinin amacı tüketicinin sağlığını korumak”

Yumurtadaki “tarih” tartışmalarının sorulması üzerine de yumurta ile ilgili düzenlemelerin 2014 yılının aralık ayında hayata geçtiğini anımsatan Çelik, üreticilerin gerekli önlemleri alması için bir yıl süre verildiğini, dün itibarıyla bu sürenin dolduğunu kaydetti.

Tebliğin amacının tüketicinin sağlığını korumak olduğunu vurgulayan Çelik, “Küçük üreticiler için de 12 Eylül 2015’te yayınlanan bir yönetmelikle ‘En fazla 250 kanatlıya sahip olan işletmelerin tarih yazma zorunluluğu olmayacak’ diye bir düzenleme yapılmış durumda. Amaç onların da gelecekte bu sürece adapte olmalarını sağlamak ama belli bir büyüklükteki işletmelerin artık bu sürece geçmesi gerekiyor. Küçük işletmecileri korumaya dönük böyle bir adım atmış bulunuyoruz. İnşallah yakın bir süreçte tüketici sağlığını korumaya dönük bu ve benzer kurallara bütün üreticilerin uyması gerekiyor” diye konuştu.

“Henüz çocuk doğmamış”

Bakan Çelik, Şap hastalığından dolayı et fiyatlarının artıp atmayacağına ilişkin bir soruya da, “Henüz çocuk doğmamış. Şimdi bunu konuşarak piyasada gereksiz bir algı oluşturmayı doğru bulmuyorum. Böyle bir sorun söz konusu değil. Gerek hayvan sayısı, gerek geneli itibarıyla hayvan sağlığı açısından bir sorun yok, karantina bölgeleri de belli. Orada da bütün teşkilatımız çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Şu anda etle ilgili bahsettiğiniz sıkıntı söz konusu değil” karşılığını verdi.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ile ilgili verdikleri destekler olduğunu anımsatan Çelik, “Bu uygulama, ‘Söz konusu destekleri acaba daha verimli hale dönüştürebilir miyiz?’ sorusuna katkı sağlıyor. Dolayısıyla bu görüşmeler, boş bir telefon trafiği değil. Bu trafiğin yaptırımlara dönüştüğünü önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın