Hamilelik döneminde kafein tüketiminin zararları neler?

-
Hamilelik döneminde kafein tüketiminin zararları neler?

“Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde düşük riskini artıran kafein, bebeğin kemik yoğunluğu ve kalsiyum içeriğine de zarar verebiliyor” diyen Diyetisyen Gözde Gence, fazla kafein tüketiminin bebekte fetal büyüme geriliği ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Gün içinde ağırlıklı olarak tüketilen kahve ve çay gibi ürünlerde bulunan kafein ağrı kesici, sinir sistemi uyarıcı ve alerji ilaçları içinde de bulunan önemli bir madde.

Kan basıncını ve kalp atım hızını artıran kafein, vücuttan dopamin ve adrenalin hormonlarının salgılanmasıyla uyanıklığı sağlıyor ve enerjiyi artırıyor. Birtakım sağlık sorunlarına yol açmaması açısından uyarıcı niteliği olan kafeinin doğru tüketim miktarının bilinmesi gerekiyor.

kahve-gidahatti

Gebelikte kafein tüketimi miktarı

Özellikle gebe kadınların hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için günde 1-2 fincandan fazla kafein tüketmesi önerilmiyor. Aksi takdirde fazla alınan kafein, erken doğum, anemi, düşük yapma gibi sorunları beraberinde getirebiliyor.

Diyetisyen Gözde Gence, kafeinin etkisinin ağızdan alındıktan 5-10 dakika sonra başladığına dikkat çekerek,  sindirim sistemindeki emiliminin 45 dakikada tamamlandığını ancak tamamen sindirilmesinin 2 saati bulabildiğini kaydetti.

hamilelikte-kahve-1-gidahatti

Fetal büyüme geriliğine yol açıyor

Gence, kafeinin vücuttaki dolaşımı ve etkileri konusunda şu bilgileri verdi:

“Kafein karaciğerde metabolize olarak basit difüzyon ile hücrelere taşınıyor. Beyin, testis, fetus dahil her dokuya kolayca ulaşabilen kafein, santral sinir sistemini uyarıyor.

Bu da kalbin daha hızlı atmasına neden olarak kalp kası fonksiyonlarını bozabiliyor, taşikardi ve ritm bozukluğuna yol açabiliyor. Kafein, günde 1 fincana eşdeğer 300 miligramdan fazla tüketildiğinde diüretik etki ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve klor atımını da artırıyor.

kahve-ambalajsiz-gidahatti

Bu artış ise, osteoporoz, kas krampları, uyku bozuklukları, iştahsızlık ve barsak sistemi hastalıklarına sebep olabiliyor.

Gebelerde kafein tüketim miktarının belli sınırlarda olması gerekiyor. Plasentadan doğrudan geçen kafein, fetüsün henüz gelişmemiş karaciğerinde metabolize edilemiyor. Bu sebeple bebekte fetal büyüme geriliği, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabiliyor.

Yapılan bazı araştırmalarda ilk 3 aylık dönemde kafeinin, fetüsün oluşmakta olan merkezi sinir sistemi üzerine baskılayıcı etkileri olduğu sonuçları bulunuyor. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde düşük riskini artıran kafein, bebeğin kemik yoğunluğu ve kalsiyum içeriğine de zarar verebiliyor.

kahve-gidahatti

Kafein tüketiminin anne karnındaki bebeğe zararları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) verilerinde günlük kafein tüketiminin maksimum 300 miligram ile sınırlandırılması gerekiyor. Amerikan Kadın Doğum Cemiyeti (ACOG) ise bu miktarın günde maksimum 200 miligram olması gerektiğini belirtiyor.

hamile-cay-kahve-gidahatti

Bebeğin anne karnındaki kafeini metabolize edemediğinden dolayı önerilen miktardan fazla alınan kafeinin yol açtığı durumlar ise şöyle:

Düşük ağırlıklı doğumlar,

İlk 3 ayda düşük riskinin artması,

Taşikardi ve artitmi gibi kalp rahatsızlıkları,

Erken doğum,

Demir, çinko gibi minerallerin emiliminde azalma,

Annede anemi riski,

Uyarıcı özelliği sebebiyle kan basıncı ve kalp atımında artma,

Diüretik etkisi nedeniyle vücuttan idrarla su atımında artma.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın