Ham petrol varil fiyatı 50 dolara koşuyor!

-
Ham petrol varil fiyatı 50 dolara koşuyor!

Bütün üretim sanayilerindeki maliyetleri ve ürün fiyatlarını doğrudan etkileyen ham petrol varil fiyatının 50 dolara çıkabileceği bildirildi.

35 dolarlara kadar geriledikten sonra yeniden tırmanışa geçen ham petrol fiyatları konusunda değerlendirmelerde bulunan Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, ham petrolde fiyatlardaki toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekerek, petrol piyasasının yeniden bir dengeye oturacağını söyledi.

saxo-bank-ole-hansen-gidahatti

Piyasadaki sürekli petrol arzının durması, en son Kanada ve Nijerya’da olmak üzere, günlük bazda yeteri kadar petrolün piyasadan çekilmesi ile petrol fiyatlarındaki düşüşün yön değiştirerek yükselme trendine döndüğünü vurgulayan Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, petrol fiyatlarına ilişkin olarak şu değerlendirmeleri yaptı:

“Ham petroldeki toparlanma devam ediyor. Petrole ilişkin bütün dünyada görülen aksamalar, sürekli arzın durmasına ve en son Kanada ve Nijerya’da olmak üzere, piyasadan günlük bazda yeteri kadar petrolün çekilmesine yol açtı. Böylece, petrol piyasasının yeniden dengelenmeye çok yakın olduğunu görüyoruz. Bu, aynı zamanda piyasanın tepkisiydi.Bu geri çekilme sonucu şimdi, hem Brent hem de WTI petrolünde 50 dolar/varile doğru gidiyoruz.”

Tüketim artışı gıdaya mı yarayacak?

petrol-gidahatti

Geçtiğimiz haftanın verilerinde üreticilerin WTI petrolündeki hedge faaliyetini hızlandırdığını belirten Hansen, “Fakat genel hedge fonları bu toparlanmada satılıyor. Bu aşamada fiyatların çok daha yükseğe çıkacağına gerçekten inanıldığından değil, fiyat artışının beklenenden biraz erken gelmesi nedeniyle bu satışlar gerçekleşti. Ama günlük bazda piyasadan milyonlarca varil petrolü çekmek, hiç kuşkusuz piyasadaki duyarlılığı değiştirir” dedi.

Yakın vadede fiyatların 50 dolar/varil seviyesine gelebileceğine dikkat çeken Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Hansen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca, mevsimsel olarak envanterin ABD’de yavaşlamaya başladığını görüyoruz. Bu yavaşlama, yılın bu zamanında olur, fakat hiç kuşkusuz piyasaya ilave destek de sağlıyor. Dolayısıyla kısa vadede Brent ve WTI petrolünde 50 dolar/varil fiyatı bekleyin. Kuşkusuz, daha yüksek maliyetli üreticilerin, üretimi bu son dalgada artırma riskinin eninde sonunda piyasaya bir etkisi olacaktır. Goldman Sachs’ın bu faktörlerden bazılarını dile getirdiği güncellemesinde de, fiyat artışının muhtemelen çok çabuk meydana geldiği ve bunun 2016’nın sonlarına ve 2017’nin başlarına doğru piyasada fazlalığa yol açabilecek üretim artışına yardım ettiği söylendi. Ancak kısa vadede arzda aksaklıklar var. Bunlar devam ettiği ve ne kadar zaman devam edeceği belirsiz olduğu sürece, piyasa desteklenmeye devam edecektir.”

Finans piyasalarını bekleyen riskler neler?

saxo-capital-market-logo-gidahatti

Saxo Capital Markets

Dünyanın önde gelen online yatırım bankacılığı uzmanı, bireyselle kurumsal müşterilerine işlem ve yatırım stratejileri için bütün araçları sunan Saxo Bank’ın Türkiye iştiraki Saxo Capital Markets Menkul Değerler, 2012 yılı Eylül ayında SPK’dan lisans alarak faaliyetlerine başladı. 1992 yılında kurulan ve merkezi Kopenhag’da bulunan Saxo Bank’ın Avrupa, Asya, Ortadoğu, Latin Amerika, Afrika ve Avustralya’da toplam 26 ülkede ofisleri bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın