Halka arz, Şok Marketler’e iyi geldi!

-
Halka arz, Şok Marketler’e iyi geldi!

Türkiye’nin ciro bakımından en hızlı büyüyen gıda perakende zinciri Şok Marketler, 2018 yılı ikinci üç aylık sonuçlarını açıkladı. Halka arzdan elde ettiği gelirler ile borçluluğunu önemli ölçüde düşürerek bilançosunu güçlendiren Şok Marketler, yılın ilk yarısında toplam satışlarını %34 artırarak, 5,5 milyar TL ciroya ulaştı.

Türkiye’nin satış gelirleri bakımından en hızlı büyüyen gıda perakende zinciri olan Şok Marketler, Kamuoyu Bilgilendirme Platformu’na (KAP) 2018’in ikinci çeyrek mali tablolarını açıkladı.

İlk altı ayda 632 yeni mağaza

Yapılan açıklamaya göre Şok Marketler, yılın ilk yarısında 632 yeni mağaza açarak yıllık ortalama bin mağaza açma hedefine sağlam adımlarla yaklaştı ve aynı dönemde yaklaşık 3 bin kişiye daha istihdam sağlayarak, çalışan sayısını 27 binin üzerine çıkardı.


  Sektör ciroları Nisan’da yüzleri güldürdü!

Buna paralel olarak Şok Marketler 2. çeyrekte net satışlarını %33 oranında arttırarak 2,9 milyar TL’ye çıkardı ve böylece şirketin ilk yarı yıl toplam satışları %34’lük artış ile 5,5 milyar TL’ye ulaşmış oldu.

Şirket Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârını (FAVÖK) geçen yılın ikinci çeyreğine göre %49 oranında arttırarak 138 milyon TL’ye yükseltti ve böylece yılın ilk yarısında FAVÖK’ünü %46 artırarak 227 milyon TL’ye çıkarmış oldu. Şok Marketler’in, finansal borçlarındaki azalma da halka arz gelirlerinin verimli kullanıldığına ve bilançosunun güçlendiğine işaret etti.

Mayıs ayında halka arz edilmişti

Mayıs ayında son 10 yılın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştiren Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, yarıyıl sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:


  Avrupa’da Büyürken Bizde Küçülüyor: Gıda ve İçecek Sanayi Verileri

“Halka arzımızda yatırımcılarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Halka arz sonrası ikinci bilanço dönemimizde çok daha sağlam neticeler ile yatırımcılarımızın karşısına çıktık.

Yılın ilk yarısında 632 mağaza açarak ve mevcut mağazalarımızın satış performansını arttırarak gıda perakende sektörünün en hızlı büyüyen oyuncularından biri olma özelliğini sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra aynı dönemde FAVÖK karlılığımızı yüzde 46 arttırarak satış büyümemizin üstünde bir performans gösterdik. Halka arzdan elde ettiğimiz gelirler ile finansal borçluluğumuzu minimize ederek bilançomuzu çok daha güçlü bir hale getirdik.

Önümüzdeki dönemde de bu güçlü performansımızı devam ettirerek hissedarlarımıza ve paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz.”


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın