Güzyemiş Karadeniz’e yerleşiyor

-


Güzyemiş Karadeniz’e yerleşiyor

Mucize yemiş adıyla da anılan ve birçok hastalığın önlenmesinde etkili likopen maddesini barındıran güzyemişinin üretimini artırmak için çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda Artvin, Rize, Giresun ve Samsun’da üretim istasyonları kurulumları gerçekleştiriliyor.

2006 yılında üniversitelerin araştırma ve uygulama bölümlerinde yetiştirilmeye başlanan güzyemiş, (elaeagnus umbellata)  Karadeniz Bölgesi genelinde yaygın hale getirilmesi adına çalışmalar başlatıldı.

Asya orijinli bir bitki olan güzyemiş Türkiye’de henüz yeteri kadara tanınmıyor ve üretimi yapılmıyor. Bu meyve özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çok hızlı ve kolay yetişiyor. Yurtdışında yetiştirildiği bölgelerde ilgi gören ve ekonomik getirisi yüksek olan güzyemişin üretiminin arttırılması amacıyla Artvin, Rize, Giresun ve Samsun’da üretim istasyonları kuruluyor.

Kutsal zeytin soğuğa dirençli

Sıfırın altında 40 dereceye kadar soğuğa ve kurak koşullara dayanabilen meyve Türkiye’deki alternatif ürünler arasında en kolay ve ekonomik şartlarda yetiştirilebilecek türler arasında. Güzyemiş yoğun dikenli ve bodur bir ağaç olan zeytinimsi bir bitkiden elde ediliyor. Meyve, kök yapısında bulunan azot tutucu yardımcı bakteriler sayesinde kısır coğrafyalarda bile yetiştirilebiliyor.

Birçok hastalığa karşı etkili olan güzyemişte likopen adı verilen maddenin domateste bulunan miktarın 17 katı fazlasını içeriyor. Uzakdoğu’da geleneksel besin kaynaklarından biri olarak tüketilen meyve kutsal zeytin ismiyle de anılıyor. Meyve taze, meyve suyu, reçel, jöle,sos, kuru olarak tüketilebiliyor. Meyvenin kök ve çiçeklerinden ise ilaç sanayinde yararlanılıyor.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın