Göz damlası orucu bozar mı? İşte yanıtı…

-
Göz damlası orucu bozar mı? İşte yanıtı…

Diyanet İşleri Başkanlığı, kendisine yoğun olarak yöneltilen soruları cevaplandırdığı Din İşleri Yüksek Kurulu web sitesinde yayınladığı fetvada, göz damlasının orucu bozmayacağını açıkladı. Gözün, insan vücudunda kendisini yenilemeyen tek organ olduğunun altını çizen Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, “Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir. Periyodik göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastalarımız muayenelerini ve ilaç tedavilerini Ramazan ayı nedeni ile asla ertelememelidir” dedi.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte nelerin orucu bozup, nelerin bozmayacağı konusunda her sene yapılan tartışmalar da gündemdeki yerini aldı. Tartışmaya açılan ürünlerin arasında bulunan göz damlalarıyla ilgili cevaplandırmayı ise Din İşleri Yüksek Kurulu verdiği fetva ile yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarında deprem!

goz-damlasi-1-gidahatti

Diyanet: Göz damlaları sindirim kanalına ulaşmaz

Göze damlatılan ilaç miktarının çok az olduğunu ve bunun bir kısmının da gözün kırpılmasıyla dışarıya atıldığının vurgulandığı fetvada “Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz” denildi.

Yılmazkurt: Göz rahatsızlıkları tedavisinde süreklilik önemli

Göz hastalıklarında tedavinin aksatılmaması gerektiğini belirten Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, “Oruç tutacak hastalarımızın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklama ile birlikte göz damlalarını gönül rahatlığıyla kullanmalarını ve kesinlikle ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü her hastalığın tedavisinde olduğu gibi göz rahatsızlıkları tedavisinde de süreklilik çok önemlidir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarında deprem!

goz-damlasi-gidahatti

“Kendisini yenilemeyen tek organ göz”

Gözün, insan vücudunda kendisini yenilemeyen tek organ olduğunun altını çizen Op. Dr. Yılmazkurt, “Bu nedenle hem erken teşhis hem de teşhis sonrası doğru ve sürekli tedavi kritik önem taşıyor. Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir. Periyodik göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastalarımız muayenelerini ve ilaç tedavilerini Ramazan ayı nedeni ile asla ertelememelidir” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın