Gorbaçov, taraflara diyalog çağrısı yaptı

-
Gorbaçov, taraflara diyalog çağrısı yaptı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından önceki son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rus uçağının düşürülmesinden sonra yaşanan gerginliğin her iki ülke için de kayıplara neden olduğunu söyledi, Ankara ve Moskova yönetimlerine uzlaşı için diyalog çağrısında bulundu.

Rus-savaş-uçağı-www.gidahatti.comRIA Novosti’ye konuşan Mihail Gorbaçov, uyarılara rağmen sınır ihlaline devam eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından her iki taraftan üst düzey yetkililerin olayı açıklığa kavuşturmak için bir araya gelmesini beklediğini söyledi.

Gorbaçov: “Büyük, geniş ilişkilerimiz var”

Sovyetler Birliği’nin dağılmadan önceki son lideri, “Böyle bir gelişme, ne yazık ki, yaşandı. İlişkilerin son birkaç yıldaki durumuna gelmek için çok şeyler yapıldı. Benim dönemimde de ilişkilerin geliştirilmesi için çok işler görüldü. Bizim ülkelerimizin kalkınmasına katkı sağlayan büyük ve geniş ilişkilerimiz var” görüşünü dile getirdi.

Rusya ve Türkiye ilişkilerinin kötüleşmesinin sadece iki ülke için kayıp olmadığını, Avrupa ilişkilerine de darbe vurduğunu belirten Gorbaçov, bu olayın Ortadoğu’nun güvenliğini de etkileyeceğini ifade etti.

Ankara ve Moskova’ya diyalog çağrısında bulunan Rus lider, “Her şekilde diyalog kurulmalıdır. İlk aşamada diyalog sağlanmasa bile her şeye rağmen ilişkileri düzeltmek için yollar aramak lazım” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın