“Girişimcilik; bilgi, akıl ve birikim işi”

-
“Girişimcilik; bilgi, akıl ve birikim işi”

Ankara’da ilki düzenlenen Uluslararası Girişimcilik Zirvesi’nde, girişimcilik için bilgi, akıl ve birikimin öneminin altı çizildi.

Başbakanlık Tanıtma Fonu himayesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Vodafone Fikir Çarkı ana sponsorluğunda, Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) ve Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) destekleri ile düzenlenen Uluslararası Girişimcilik Zirvesi ve Fuarı ISEF 2015, Ankara ATO Congresium Kongre Sergi Sarayı’nda kapılarını açtı. B2B görüşmeler yoluyla girişimciler için %100 İş Platformu oluşturmayı hedefleyen ISEF 2015’e ilgi büyük oldu.

Açılışta konuşan isimlerden Günaydın Restoranları Kurucusu Cüneyt Asan, girişimcilik ruhunun sadece eğitimle değil, cesaret ve azimle bilgiyi birleştirerek oluşabileceğinin örneğini, kendi yaşam hikayesini anlatarak gösterdi.

Demet Sabancı ÇetindoğanMediaSA Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ise girişimcilik örnekleri vererek başladığı konuşmasında; girişimcilik ile hayalperestliğin birbirine karıştırılmaması gereken bir kavram olduğunun altını çizdi. Çetindoğan, “Ayrıca girişimcilik; kesinlikle bilgi, akıl ve birikim işidir. ‘Her cesaretli kişi potansiyel girişimcidir’ önermesi yerine ‘Her donamlı kişi potansiyel bir girişimci kişidir’ demeyi tercih ederim. Ancak akıllı, hazırlıklı ve birikimli kişi ne zaman ürkek ne zaman cesur olacağını bilir” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek de, “Girişimciliğin en büyük yanı tabuları oldurmak ve başarıyı hissetmektir. Girişimcilik beraberinde daha açık bir toplumsal yapı, daha yaratıcı fikirler özgün ve özgürlükçü davranma biçimleri getirir” şeklinde konuştu.

Nezih Allıoğlu“Her 4 gençten 1’i işsiz; girişimcilik desteklenmeli”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu ise girişimciliğin daha ilk okuldan başlanarak okutulmasının, toplumda girişimciliğin önemi konusunda farkındalık yaratılması anlamında önemli bir rol oynayacağı üzerinde durdu. Allıoğlu, “Ülkemizde 1 milyon 300 bin erkek girişimci vardır ama sadece 80 bin kadın girişimci vardır. Her dört gencimizden birinin işsiz olduğu düşünülürse girişimciliği desteklemekten başka bir şansımız maalesef yoktur” ifadelerini kullandı.

ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan“Kadın girişimci sayısı artırılmalı”

Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) Başkanı Renan Ceylan da, kadın girişimcilerin artması amacıyla bir çok projede yer aldıklarını ve girişimci adayları olan üniversite öğrencilerine, “girişimci lider; yaratıcı, teknolojiyi takip eden, risk almaktan korkmayan ve sürekli kendini yenileyen kişi” tanımını yaptıklarını vurguladı.

TÜSİAV Başkanı Veli SarıtoprakTüketimi fırsata çevirmek…

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ise “Tüketimi fırsat endeksli hale getiren öngörü olmalı. Tüketiciyi yalın ihtiyaca değil, yaratılan ihtiyaca yönlendiren beceri önemli. Tüketicinin bilinçaltını analiz eden ve onu çözen ruhani anlayış olmalı. Girişimcilik; geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi anlatan yetenektir” dedi.

HHB Expo Şule DayangaçEtkinliği organize eden HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç da, “Enerjisini, yaratıcılığını ve ülkesi adına daha iyi bir gelecek kurma çabasını ortaya koyan ‘girişimci ruh’tur. Bugün daha güçlü bir Türkiye için elini taşın altına koyan, inanan, cesaret eden analiz eden, risk alan, yılmayan, vazgeçmeyen, paylaşan, sorumluluk alan da yine girişimci ruhtur” sözleriyle, girişimciliğin önemini vurguladı.

Açılış konuşmaları ve plaket töreninin ardından düzenlenen “Girişimcilikte Vizyoner Hedefler ve İnovasyon” Paneline Tekin Acar Kozmetik Sahibi, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Sedat Kılıç, Metro Gross Marketler Taze Ürünler Grubu Başkanı Ayşin Işıkgece, Girişim Savaşçısı Programı Kurucusu Berke Sarpaş, Yayla Et Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erzat Yıldız, Bay Bekiş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gürbüz Bekiş konuşmacı olarak katıldı.

“Girişimcilik ve Girişimcilikte Teknolojiler” Panelinde Fütürist Ufuk Tarhan Moderatörlüğünde Vodafone İş Ortaklıkları Kıdemli Müdürü Rüçhan Ziya, Microsoft Türkiye’den Behice Funda, Mesan Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Erol, CLK Enerji Limak Holding Program Yöneticisi Gürkan Yüce, Triodor Türkiye Genel Müdürü Salih Hikmet Coşgun ve Doğa Okulları Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Ömer Ömeroğlu konuşmacı olarak yer aldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın