Gıdaların yapısı, tokluk hissini etkiler mi?

-
Gıdaların yapısı, tokluk hissini etkiler mi?

Araştırmacılara göre, gıdaların yapısı tokluk hissi ile yakından ilişkili. Gıdanın yapısal karmaşıklığı arttıkça, sağladığı tokluk hissi de artıyor. Bu gelişme, tokluk hissi veren gıdalar üretmek isteyenler için önemli.

Appetite dergisinde yayınlanan bu yeni çalışmada, tokluk hissi ile gıdaların yapısı arasında bir bağlantı olduğu gösterildi. Çalışmanın bu sonucu, gıda endüstrisi için daha fazla tokluk hissi ve porsiyon kontrolü sağlayan ürünler üretmenin yolunu açıyor.

Yapısal karmaşıklık (yapının karmaşık olması) ne demek?

Yapısal karmaşıklık, gıdaların homojen olup olmaması ile ilgili bir kavram. Genel olarak aynı veya benzer yapıya sahip, tekdüze, homojen gıdaların yapısının karmaşık olmadığı kabul ediliyor. Boyut, esneklik, sertlik ve diğer yapısal özellikler bakımından farklı unsurların bir arada bulunduğu gıdaların ise yapısının karmaşık olduğu (yapısal karmaşıklığının yüksek olduğu) kabul ediliyor.

Karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar iştah kesmek için daha iyi

Örneğin; süt, farklı kuru meyveler ve mısır gevreği karışımının yapısal karmaşıklığı, aynı karışımın blenderdan geçirilerek homojenleştirilmiş halinden çok daha fazla.

cereal-932193_1920

Araştırmayı yürüten ekip, gıdaların daha karmaşık yapıya sahip olmasının, çiğneme süresinden bağımsız olarak tokluk hissini arttırdığını ifade etti. Önceki çalışmalarda çiğneme süresinin, gıda yapısı ve tokluk hissi arasındaki ilişkide oldukça önemli olduğu öne sürülmüştü.

Araştırmanın başındaki isim, Auckland Üniversitesi’nden Prof. Bryony James, çalışmada rastgele çapraz bir deneme yapıldığını söyledi. Çalışma sonuçlarını yorumlayan James, yemekte başlangıç olarak yapısal karmaşıklığı fazla olan bir gıda tüketen bireylerin sonraki gıda tüketim miktarının azaldığını söyledi.

James, “tat, enerji yoğunluğu ve çiğneme süresi olarak diğeriyle denk, ancak düşük yapısal karmaşıklığa sahip bir ‘başlangıç’ yiyen bireyler, sonradan daha fazla gıda tüketti.” dedi.

Karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar iştah kesmek için daha iyi

meyve-cerez-gidahatti

Tokluk hissi veren gıdalar için kullanılabilir

James ve diğer araştırmacılar, katı bir gıda çiğnenirken algılanan farklı yapı sayısını arttırmanın tokluk hissini tetiklediğini söyledi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yapısal olarak karmaşık gıdalar, yapısal karmaşıklığı az olan gıdalara kıyasla tokluk hissini daha erken tetikliyor.

Araştırmacılar, gıdaların yapısal karmaşıklığının bu etkisinin tokluk tepkisini arttırmak ve gıda alımını azaltmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar, “elde edilen sonuçlar, gıda yapısının tokluk hissi üzerindeki –çiğneme süresinden bağımsız- etkisini ilk kez göstermesi nedeniyle önemli. Daha karmaşık yapılar sayesinde artan duyusal uyarının tokluk tepkisine katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın