Gıda ve içecekler ile ilgili sizi çok şaşırtacak 10 bilgi

-
Gıda ve içecekler ile ilgili sizi çok şaşırtacak 10 bilgi

Gıda ve içecekler ile ilgili sizi şaşırtacak ilginç gerçekleri ve faydalı bilgileri bir araya getirdik. Yeşil çay, tarçın, kahve, iyi uyku, çölyak hastalığı ile ilgili bilgiler…

Bilgi 1. Yeşil çay, limon ile çok daha faydalı

yesil-cay-gidahatti (1)

Yeşil çaya limon suyu eklediğinizde çayın kateşin içeriği korunur, antioksidan seviyesi artar ve sindirim sistemine kadar ulaşan antioksidan seviyesi 13 kat artar. Doğal bir tür fenol ve antioksidan olan kateşin, hastalıklara karşı vücudu koruyor.

limon-gidahatti

Bilgi 2. Önemli K Vitamini kaynakları

lahana-gidahatti

33 kalorilik (67 gram) kara lahana günlük K vitamini ihtiyacının %684’ünü karşılıyor.

kara-lahana-gidahatti

Aynı kalori miktarını içeren (175 gram) pazı ise günlük K vitamini ihtiyacının  %1.824’ünü karşılıyor. Esasen kanın pıhtılaşma işlevinde etkili olan K vitamini, kemik metabolizması için de faydalı.

Bilgi 3. Önemli potasyum kaynakları

200 gram kültür mantarı veya 1 bardak (240 gram) hindistan cevizi suyu, büyük bir muzdan 1,5 kat fazla potasyum içeriyor.

muz-gidahatti

Portakal suyu, yoğurt, patates gibi gıdalar da potasyum içeriği bakımından zengindir.

Bilgi 4. Masmavi parlayan içecek

icecek-kinin-tonik-uv-gidahatti

Tonik, içeriğindeki kinin nedeniyle siyah ışık (ultraviyole lambası) altında parlar.

Tonik, kinin ilave edilmiş sodadır. Alkollü kokteyllerde sıkça kullanılsa da içeriğinde alkol bulunmaz. Aşağıdaki videodan bu ilginç içeceği görebilirsiniz.

Bilgi 5. İstiridyeyi beslenmenize dahil etmek için iyi nedenler var

istiridye-gidahatti

İstiridye, düşük kalorili bir D vitamini kaynağı. 100 gram istiridye yalnızca 68 kalori içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacının %80’ini karşılıyor. Aynı miktarda istiridye, günlük B12 vitamini ihtiyacının da %324’ünü içeriyor.

Bilgi 6. Çölyak hastalığı

ycolyak

Çölyak hastalığı; buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten isimli proteinin neden olduğu alerjik bir sindirim sistemi sorunu.

ekmek-gidahatti

Çölyak hastalığı, bağırsakta sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına ve besinlerin emiliminin engellenmesine yol açıyor.  Türkiye’de 250 bin ile 750 bin arasında çölyak hastası olduğu tahmin ediliyor, ancak henüz bu bireylerin yalnızca %10’una tanı konuldu.

Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Bilgi Sistemi’ne göre, çölyak hastalığı raporu alan hasta sayısı 67.683. Tanı almamış hasta sayısının fazlalığı önemli bir sorun.

Bilgi 7. Kahve ömrü uzatıyor

kahve-gidahatti

2012 yılında The New England Journal of Medicine (NEJM) isimli önemli bilimsel dergide yayınlanan bir çalışmaya göre, günde 6 bardağa kadar kahve tüketimi tüm nedenli ölüm oranını erkeklerde %10, kadınlarda ise %15 azaltıyor.kahve-cekirdek-gidahatti

Bilgi 8. ABD ve obezite salgını

obezite-gidahatti

Her 3 yetişkin Amerikandan 2’si (%69,2) fazla kilolu veya obez.

Bilgi 9. Rahat bir uykunun sırrı yumurta beyazında

uyku-kalitesi-gidahatti

Esansiyel bir amino asit olan triptofan, vücutta üretilmediği için beslenme ile alınmalı. Triptofan vücut tarafından sindirim, cilt, sinirler ve serotonin için önemli olan Niasin’in (bir B vitamini) üretiminde kullanılıyor. Serotonin, rahat ve iyi hissetmeyi sağlayabilen bir beyin kimyasalı . Serotonin seviyesinin yüksek olması iyi bir uyku için de faydalı.

yumurta-gidahatti

Triptofan; yumurta, süt, yoğurt, balık, susam, badem ve hindi, tavuk gibi kümes hayvanlarında bolca bulunuyor.

Bilgi 10. Tarçının şaşırtıcı derecede önemli faydaları

tarcin-gidahatti.

Potansiyel bir antioksidan olan tarçın, kanda pıhtı oluşumu riskini azaltıyor, kan şekerini kontrol ediyor ve insülin hassasiyetini arttırıyor.

Kan şekeri kontrolü ve artan insülin hassasiyeti ise kilo almayı ve diyabeti önlemeye yardımcı oluyor.

tarcinli-sut-2-gidahatti

Tarçını sütle ve balla karıştırarak, kek ve tatlılarınıza katarak, meyvelerinizin üstüne serperek, dondurmalarınıza koyarak ve ağız tadınıza göre daha birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

Tıbbi seviyede tarçın almayı düşünüyorsanız önce doktorunuza başvuırun.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın