Gıda israfı önleme amaçlı akıllı telefon uygulaması işe yarıyor

-
Gıda israfı önleme amaçlı akıllı telefon uygulaması işe yarıyor

Ev içi gıda israfını %34 oranında azaltan bir akıllı telefon uygulamasının geliştiricilerine göre gıda israfının çoğu ev ortamında yaşandığından, gıda israfına yönelik çabaların endüstride odaklanması hedefi kaçırmak anlamına geliyor. Ancak endüstri tüketicilerin israfı azaltmasına yardımcı olmak için bildiği yöntemleri paylaşmalı.

Yaptıkları çalışmada elde ettikleri bulguları Procedia Journal dergisinde yayınlayan uygulamanın geliştiricileri, evlerde ortaya çıkan israfın %60’ının son kullanma tarihi geçen ürünler nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti. Bu verilere göre insanlar evdeki gıda envanterlerini yönetmekte güçlük yaşıyor.

Uygulama, mevzuat şartlarına ve etik ve çevresel standartlara uygun, tüketici ürünlerine yönelik sürdürülebilir stratejiler ve teknolojiler geliştiren bir araştırma merkezi olan Sürdürülebilir Üretim ve Geri Dönüşü Teknolojileri Merkezi’ndeki (SMART) araştırmacılar tarafından geliştirildi.

telefon-gidahatti

Pantry isim uygulama, endüstride kullanılanlara benzer yöntemler kullanarak gıda israfını önlemeyi hedefliyor. Uygulamada satın alınan tüm gıdaların sıralandığı bir stok listesi, ürünleri son kullanma veya ‘-den önce tüketiniz’ tarihine göre sıralayan bir son kullanma tarihi takipçisi ve mevcut ürünlerin kullanıldığı tarif tavsiyeleri yer alıyor.

Gıda sektörü, iyi hedefler etrafında birleşti

Uygulamayı 10 kişilik küçük bir tüketici grubunda test eden araştırmacılar, tüm gıda tiplerindeki gıda israfının %34 düştüğünü belirledi. Bu oran geniş ölçekte düşünülerek İngiltere’nin geneline uygulandığında yılda 1,5 milyon ton gıdaya denk geliyor.

son-kullanma-tarihi-www.gidahatti.com

İngiltere’nin şu anki yıllık gıda israfı 15 milyon ton

NGO İsraf ve Kaynak Faaliyet Planı’na (WRAP) göre, İngiltere’nin şu anki yıllık gıda israfı 15 milyon ton seviyesinde, bu miktarın yaklaşık olarak yarısı tüketicilerle bağlantılı.

Gıda israfını azaltmaya yönelik çalışmaların büyük oranda gıda endüstrisinde odaklanmasının yanlış hedef seçimi olduğunu söyleyen araştırmacılar, gıda israfını azaltma sürecinde tedarik zincirinin diğer kısmının, yani tüketicilerin de yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Çöpe atmayıp, dünya liderlerine servis ettiler!

Araştırmanın başındaki isim olan Elliot Woolley, uygulama sayesinde gıda endüstrisinin, tüketicilerin israf ettiği gıda miktarını azaltmaya yardım etme fırsatı bulduğunu söyledi.

Gıda israfını önlemenin yanında pazarlama imkanları ortaya çıkacak

Projenin henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen, araştırma ekibinin prensibin işe yaradığını ispatladığını söyleyen Woolley, uygulamanın tüketici sadakatini ve pazarlama fırsatlarını arttırmak gibi birçok faydası olacağına inanıyor.

Gıda israfı, 2019’a kadar devam edecek Horizon 2020 projesiyle AB seviyesinde de bir öncelik haline geldi. Bu proje, gıda israfını ve atık yönetimi maliyetini düşürmeyi hedefliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın