Gıda endüstrisinden yeni gıdalar tüzüğüne destek

-
Gıda endüstrisinden yeni gıdalar tüzüğüne destek

AB’nin yeni gıdalar ve gıda bileşenleri düzenleme kararı gıda endüstrisinden büyük destek gördü.

market-www.gidahatti.com7 yıllık görüşmelerden sonra geçtiğimiz ay kabul edilen ve 2017’nin sonlarından itibaren uygulamaya girecek olan yeni mevzuat işletmelerin yeni ve inovatif gıdaları Avrupa Birliği piyasasına daha kolay sürmesine olanak tanımayı ve aynı zamanda gıda güvenliğinde yüksek seviyeyi korumayı hedeflemektedir.
Mevzuat yeni gıdaların Avrupa Birliği’nde
piyasaya sürülebilmesi ve bu sayede yeni bilimsel verilerin takip edilebilmesi için 1997’deki kuralları değiştirmektedir. 15 Mayıs 1997’den
önce AB’deki yeni gıda tanımı insan tüketiminde önemli derecede kullanılmayan gıdaları temsil ediyordu. Bir diğer deyişle bu tanım yeni geliştirilen gıdaları ve aynı zamanda Avrupa dışından gelen ve AB vatandaşlarının tüketmeye alışkın olmadığı doğal gıda ürünlerini de kapsıyordu.

Yeni mevzuatın bir diğer amacı da yeni gıdalar ve bileşenler için daha olumlu bir ortam yaratmaktır. Yeni mevzuat öncekinden çok daha geniş bir yelpazedeki gıda kategorilerini kapsamaktadır ve AB dışındaki ülkelerde geçmişte güvenli olarak kullanılan gıdalar için yeni bir istisna getirilmiştir.

Yeni ve güvenilir inovasyon

Gıda ve İçecek Federasyonu’nun önemli bilim insanlarından Barbara Gallani mevzuatın endüstri için yönetilebilir bir çerçeve sağlayacağını, böylece tüketicilere güvenli ve güvenilir gıdaların ulaşmasını sağlarken inovasyona olanak tanınacağını söyledi. Barbara Gallani’ye göre böyle bir mevzuata sahip olmanın esas avantajı, kabul edilen izin süreci sayesinde yeni gıda uygulamalarının sonuçlarının tahmin edilebilir olması ve daha modern bir yaklaşımın benimsenmesidir.

Avrupa üretici kuruluşu olan FoodDrinkEurope (FDE) da bu değişiklikleri memnuniyetle karşıladı ve bunun Avrupa gıda ve içecek endüstrisi için son derecede önemli olduğunu vurguladı. FDE veri korumaya yönelik koşullardan ve bilgi birikimi arttıkça düzeltilecek olan yeni ‘nano malzeme’ tanımından övgüyle bahsetti.

Daha hızlı ve tutarlı

Avukatlık bürosu DWF’nin ortaklarından Hilary Ross merkezi izin sürecinin daha hızlı ve tutarlı karar vermeyi sağlayacağını ifade etti.

Üçüncü ülkelerde güvenli bir geçmişe sahip gıdalarla ilgili uygulamaya giren istisna hakkında da konuşan Ross, söz konusu gıdaların bileşimsel verilerle ve çok sayıda insanın normal beslenmesinde en az 25 yıllık kullanım tecrübesiyle onaylandığını göstermenin firmalar için zor olabileceğini söyledi.

1997 ve 2014 arasında Avrupa Birliği’nde 170 uygulama için izin istendi. Şimdiye dek 90 yeni gıdaya kullanım izni verildi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın