Gıda ambargosu, Rus halkını etkilemiyor

-
Gıda ambargosu, Rus halkını etkilemiyor

Rusya’nın Ağustos 2014’de ABD, AB ve bazı batılı ülkelere koyduğu gıda ithalat yasaklarının etkilerine yönelik araştırmalar, Rus halkının gıda ambargosundan fazla etkilenmediğini ortaya koydu.

Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTsIOM) yaptığı son araştırmada, Rusya halkının yüzde 87’si, yurtdışı gıda ürünlerine getirilen yasaktan dolayı herhangi bir gıda sıkıntısı çekmediğini belirtti. Rusya’da halkın yüzde 66’sı ise gıda ürünlerinin kalitesinin düşmediğini ifade etti.

Gıda ambargosunun ülkesine zarar verdiğini düşünen Rusların oranı ise yüzde 23 olarak belirlendi. Uygulanan gıda ambargosunun Rusya’ya fayda sağladığını düşünen Rus vatandaşların oranı ise son 1,5 yılda yüzde 17 azaldı ve yüzde 63’e geriledi.

Araştırmaya göre, gıda ambargosuna destek veren Rusların oranı da son 1,5 yılda yüzde 11 oranında azalarak yüzde 73 oldu. Rusya’nın uyguladığı gıda ambargosunu doğru bulmayanların oranı ise yüzde 20.

gida-ambargosu-www.gidahatti.comUkrayna politikası nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırımlarına gıda ambargosu ile karşılık veren Rusya, 2014 yılı Ağustos ayından bu yana ABD, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Kanada, Avustralya ve Norveç gıda ürünlerine ambargo uyguluyor.

Batılı ülkelere gıda ambargosu ile birlikte yönünü Türkiye’ye çeviren Rusya, son olarak Türk hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle başta yaş meyve sebze olmak üzere Türkiye’den ithal ettiği birçok ürün için de ambargo kararı almıştı.

Rusya’nın yaş meyve sebzenin yanı sıra beyaz eti de kapsayan Türk ürünlerine yönelik yaptırım kararı, Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın