Genetik çeşitlilik, iklim değişikliğine uyum için de önemli…

-
Genetik çeşitlilik, iklim değişikliğine uyum için de önemli...

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, Paris’teki İklim Konferansı öncesinde, iklim değişimlerinin yaşandığı bir ortamda ülkelerin genetik kaynakları daha iyi korumasına ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için yeni kılavuzlar yayınladı.

Gıda ve tarımdaki genetik kaynaklar; çeşitli bitkileri, hayvanları, ormanları, su kaynaklarını, mikroorganizmaları ve gıda ve tarımsal üretimde rol oynayan omurgasız canlıları kapsıyor. İklim değişimi tehdidi altındaki bu canlıların genetik yapıları ise onları, mevcut sorunların çözümünde önemli unsurlar olarak öne çıkarıyor. Bitkisel genetik kaynaklar; kuraklığı, donmayı, seli ve toprak tuzluluğunu tolere edebilen tohumlar sağlarken; uzun bir süre boyunca sert koşulların hüküm sürdüğü bölgelerde yetiştirilen hayvanlar bu koşullarla başa çıkabilecek özellikler kazanabiliyorlar.

BM Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’ne göre (IPCC) mevcut eğilimler geçerli olmaya devam ederse, bazı temel ürünlerin 2050 yılındaki verimleri günümüze kıyasla %25 daha düşük olacak. Bu gibi tahminler, genetik kaynakları organize etme ve etkili bir şekilde kullanma planlarının aciliyetini de artırıyor. Bu, özellikle tüm insanların besinsel enerjisinin yaklaşık %60’ını sağlayan 5 tahıl ürünü; pirinç, buğday, mısır, darı ve sorgum için geçerli sayılıyor.

Guney-Kibris-FAO-Konsey--yesi-olduFAO’nun yayınladığı “Genetik Çeşitliliği Ulusal İklim Değişimi Uyum Planına Katmayı Destekleme Gönüllü Kılavuzu”, gıda ve tarıma yönelik genetik kaynakların, iklim değişimine ayak uydurma amaçlı ulusal planların bir parçası olmasını hedefliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın