Gaziantep’e ‘Et Borsası’ kuruluyor

-
Gaziantep’e ‘Et Borsası’ kuruluyor

Türkiye’nin en büyük ve en modern et borsasının Gaziantep’te kurulacağı bildirildi.

Gaziantep Ticaret Borsasından (GTB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan projenin yer tespiti yapıldı. GTB’de, sektör temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Projenin teknik detaylarının görüşüldüğü toplantıya, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, borsa meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile et toptancıları katıldı.

ET BORSASI PROJESİNDE SONA GELİNDİ
Tiryakioğlu, burada yaptığı konuşmada, tüm kesimlerle sürekli görüş alışverişinde bulundukları et borsası projesinde sona geldiklerini belirtti.

Et halini de içerisine alan Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı et borsasını Gaziantep’e kazandıracaklarını ifade eden Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

“Projenin altyapısını ve projesini oluşturmak için bir yıldır farklı ülkelerde araştırma ve incelemede bulunduk. Et borsası ve et hali için Gaziantep’e özgü son derece özel bir modelde karar kıldık. Yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek et borsası, kalitenin artmasına ve et üretiminin modern tesislerde hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sağlayacak. Bu projenin hayata girmesiyle kentimiz et konusunda en az 50 yıl sorun yaşamayacak bir yapıya kavuşacak.”

Her türlü modern teknoloji ve konforun düşünüldüğü projede, etlerin tartım işleminden sonra monoray sistemleriyle belirlenen noktalara taşınacağını aktaran Tiryakioğlu, etlerin gıda mühendislerinin onayından geçtikten sonra el değmeden sağlıklı ve güvenli şekilde tüketime hazır hale getirileceğini vurguladı.

NELER OLACAK?
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Toprak ise et üreticilerinin yeni hizmet alanlarında daha nezih ve hijyenik ortamlarda çalışma imkanı bulacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi olarak projeye destek verdiklerini anımsatan Toprak, “MilliEmlak’tan, et borsasının yerinin belediyemize devredilmesi için gerekli başvurular yapıldı. Bu konudaki bürokratik işlemleri sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Toprak, üretimde hizmet kalitesini artıracak tüm modern teknik donanımların düşünüldüğü et borsasının, Gaziantep’in etle markalaşmış kimliğine yakışır bir yer olacağını bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın