Gates Vakfı sivrisinekleri yok edecek plana destek verdi

-
Gates Vakfı sivrisinekleri yok edecek plana destek verdi

Bunu duyduğunuza şaşıracaksınız ancak sivrisinekler dünya genelinde her yıl 830.000 ölüme neden oluyor. Bu özelliğiyle dünyadaki en ölümcül canlı olan sivrisinekleri yok etmek için tasarlanan bir plan, Gates Vakfı’ndan destek almayı başardı.

Sivrisineklerle bağlantılı ölümlerin büyük bir kısmı (440.000’dan fazlası) sıtma vakalarıyla bağlantılı. Bu hastalık kişiden kişiye dişi sivrisineklerin taşıdığı tek hücreli bir parazitle bulaşıyor.

Bill Gates ve eşi sivrisinek mücadelesinde önemli destek veriyor

Teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi tarafından 2000 yılında kurulan vakıf şimdiye kadar sıtma hastalığı için ciddi bir mücadele verdi. Vakıf sıtma karşıtı çalışma ve projeler için toplamda 2 milyar dolara yakın bağış yaptı.


  Bill Gates’ten önemli uyarı: 6 ayda 30 milyon insan ölebilir!

Şimdi ise vakıf 4.1 milyon dolarlık bir bağışla yeni bir yaklaşıma destek veriyor. Laboratuvarda geliştirilen ve kendi yavrusunu öldürmeye programlanan bir erkek sivrisinek grubu doğaya salınıyor.

Bir süre önce Gates Vakfı, İngiltere merkezli Oxitec firması ile yeni sivrisineklerin geliştirilmesi için bir işbirliği anlaşmasına vardı.

2002 yılında Oxford Üniversitesi’nden çıkan bir genetik mühendislik firması olan Oxitec, geliştirdiği böcekleri “Dost  Sivrisinekler” olarak tanıtmıştı.


  Bill Gates’in 1999’da yaptığı ve tutan kehanetleri

zika-sivrisinek-gidahatti

Dost Sivrisinekler hastalık taşıyan sivrisinekleri yok ediyor

Geçmişte bu dost sivrinekler Zika, sarı humma, dang humması gibi hastalıkları önlemek amacıyla, Aedes aegypti türü sivrisinekleri öldürecek şekilde doğaya salınmıştı.

Firma tarafından verilen bilgiye göre özel geliştirilen bu sivrisinekler Brezilya, Cayman Adaları ve Panama gibi yerlerde kullanıldı. Hindistan’da ise kontrollü kafes deneylerinde test edildi.

Belirli noktada özellikle başarılı olan özel sivrisinekler, Zika ve sarı humma taşıyan Aedes aegypti türü sivrisinekleri %90 oranında azaltmayı başarıdı.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın