Futbol topu büyüklüğünde mantar

-


Futbol topu büyüklüğünde mantar

Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’ndeki Süphan Dağı eteklerinde Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi 42 yaşındaki Bahaddin Kavrat, tarafından bulunan futbol topu büyüklüğündeki mantar şaşkınlık yarattı.

Türkiye’nin 3’üncü yüksek dağı olan Süphan Dağı eteklerindeki Sütey Yaylası, birçok doğal güzelliği içerisinde barındırırken aynı zamanda doğada kendiliğinden yetişen ve halk arasında ‘Göbelek’ olarak adlandırılan dağ mantarı için de halkın uğrak mekanı durumunda bulunuyor.

Foto: DHA

Bitlis Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Kavrat da arkadaşlarıyla birlikte Sütey Yaylası’nda gezinti yaparken, daha önce karşılaşmadığı büyüklükte bir mantarla karşılaştı. Futbol topu büyüklüğü ve 3 kilo ağırlığı olan mantarı görünce büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirten Kavrat, hayatında ilk defa böyle bir mantarla karşılaştığını söyledi.

Foto: DHA

Kavrat, “Mantarın büyüklüğünü görünce arkadaşlarım ile birlikte büyük şaşkınlık yaşadık. Bulduğumuz mantar top büyüklüğünde yaklaşık 3 kilo ağırlığındaydı. Ancak mantar kendisi açmadığı için zehirli olduğunu düşünerek yaptığımız incelemenin ardından mantarı yine bulduğumuz yere bıraktık. Mantar belki de yenilebilirdi fakat biz zehirli olamayacağına emin olamadığımız için mantarı almadık. Ancak arkadaşlarımızla birlikte Sütey Yaylası’nda zehirli olmayan normal dağ mantarlarından topladık.” ifadelerini kullandı.

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın