Fransa’dan titanyum dioksit yasağı!

-
Fransa’dan titanyum dioksit yasağı!

2018 yılı sonu sonuna doğru titanyum dioksit isimli gıda katkı maddesini yasaklamakta kararlı görülen Fransa, önde gelen gıda firmalarına çağrı yaptı; bu maddeyi gıda ürünlerinden gönüllü olarak kaldırmalarını istedi.

Geçtiğimiz hafta Fransız gazetesi Le Parisien’e bir açıklama yapan Fransa Ekolojik ve Kapsayıcı Dönüşüm Bakanı Brune Poirson; “Bu gıda katkı maddesini yıl sonu itibariyle Fransa’da yasaklamayı planlıyoruz” dedi.


  Türk Profesörden dönerde fosfat kullanımına alternatif

Titanyum dioksit yasağının nedeni ne?

Fransız politikacılar, ilgili Gıda Endüstrisi’ni ilgilendiren kanunlarda, gerekli görmesi halinde bu değişikliğin yapılacağına dair bir taslağı hazırlamış durumda. Devlet yetkililerin bu değişikliği yapmalarının nedeninin, söz konusu katkı maddesinin hiçbir besin değeri olmaması ve yalnızca estetik kaygılarla kullanılması olduğunu ifade ediyor.

Poirson geçtiğimiz hafta Tourcoing merkezli bir şekerleme devi olan ve geçtiğimiz yıl Ocak ayında bu maddeyi gönüllü olarak kullanmaktan vazgeçen Verquin Confiseur’un başındaki isimle bir araya gelmişti. Fransa’daki şekerleme ürünlerinin %10’unu üreten Verquin Confiseur, ülkenin en büyük şekerleme üreticisi, Fransız pazarının da en büyük 3. oyuncusu konumunda.


  EFSA’dan silikon dioksit katkısına kırmızı ışık

Titanyum dioksit nedir?

Avrupa’da E171 olarak da kodlanan titanyum dioksit, renklendirici olarak genellikle şekerlemelerde, sakızlarda ve fırıncılık ürünlerinde kullanılan; beyaz, opak veya bulutsu bir görüntü sağlayan bir gıda katkı maddesi.

Ultraviyole (UV) ışığı yansıtması nedeniyle bu madde koruyucu güneş kremlerinde, bunun haricinde boya ve diş macunlarında da kullanılıyor. Öte yandan Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) bu maddenin insanlar için muhtemel bir kanserojen olduğunu öne sürüyor.


  Türk Profesörden dönerde fosfat kullanımına alternatif

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın