Fransa’da benzeri görülmemiş kuş gribi krizi

-
Fransa’da benzeri görülmemiş kuş gribi krizi

Fransız hükümetine göre bu hafta toplam kuş gribi vakalarının sayısının 30’a ulaşması ile birlikte Fransa’daki kuş gribi ‘kriz’ aşamasına geldi.

Geçtiğimiz hafta kuş gribi haberleri gelen Fransa’da korkulan oldu ve kuş gribi salgını büyüyerek bir kriz haline geldi. Oldukça patojen olan farklı kuş gribi türü salgınlarının 1 haftada 3 katına çıkmasıyla Fransa, kümes hayvanları sektörünün şu anda bir krizin içinde olduğunu kabul etti. Üstelik bu kriz olabilecek en kötü zamanda, yoğun geçen ve finansal olarak pozitif olan Noel ve Yeni Yıl öncesinde ortaya çıktı.

Fransa’daki kuş gribi salgınları ülkenin güney batısındaki 3 çiftlikte zayıf bir patojen olan H5N3 türünün tespit edilmesiyle başladı ve kademeli olarak büyüdü. Şu anda birçok türün yer aldığı bir kriz yaşayan Fransa’da iki haftada H5N1, H5N2 ve H5N9 türleri tespit edildi.

Ülkenin güney batısındaki Landes bölgesindeki 2 çiftlikte ve Pyrenées Atlantiques bölgesindeki 1 çiftlikte H5N3 türlerine rastlandı. Bu belirlemeleri virüsün yayılma endişesi üzerine ülke genelinde bir izleme kampanyası başlatan Fransız sağlık yetkilileri yaptı.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) 16 Aralık Çarşamba günü yaptığı açıklamada bu kadar kısa bir sürede 4 farklı patojen türünün ortaya çıkmasının ilk kez görülen bir durum olduğunu ifade etti. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü bir hipoteze göre bu hızlı yayılmanın patojenliği zayıf türlerin patojenliği yüksek türlere evrimleştiği şeklinde açıklanabileceğini söyledi.

Risk yok

Fransa yönetimi kuş gribi salgınındaki gelişmelere rağmen zaman kaybetmeden tüketicilerin güvende olduğunu açıkladı. Fransa tarım bakanı 16 Aralık Çarşamba günü yaptığı açıklamada insan sağlığı için bir risk bulunmadığını söyledi. Devlet yetkilisi bu zayıf patojen türün keşfinin Fransız devletinin kriz yönetimini etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Ticaret yasakları

Fransa’da 8 yıldır kuş gribi salgını yaşanmıyordu. 2 hafta önce ortaya çıkan bu salgından sonra ise bazı ülkeler Fransa’dan yaptıkları kümes hayvanı ithalatlarını yasakladı. Kaz ciğerinin önemli ithalatçısı olan Japonya ve Çin’in yasak uygulayan ülkeler arasında katılması Fransa için endişe verici oldu.

Kümes hayvanı ürünlerine ve canlı tavuklara yasak uygulayan diğer ülkeler arasında Cezayir, Mısır, Fas, Güney Kore, Tayland ve Tunus vardır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın