Fransa helal gıda ürünlerine vergi getirmeye hazırlanıyor!

-

Fransa’da son günlerde helal gıda pazarından sağlanan vergilerin ülkede bulunan Müslümanların kuracağı bir derneğe aktarılması konuşuluyor.

Fransa, “laiklik” yasasından dolayı Müslüman derneklere maddi katkı sağlamamasının yanı sıra bu derneklere yönelik yabancı ülkelerin finans desteğini kesmek istiyor.

“Fransa İslamı” adıyla yeni bir Müslüman derneği

Fransa’daki Montagne Enstitüsü, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunulmak üzere konuya ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, farklı kökenlere ait Müslümanların kurduğu dernekler yerine “Fransa İslamı” için yeni bir Müslüman derneğinin kurulması öneriliyor. Ülkede yıllık 5-6 milyar avroluk helal gıda pazarı bulunduğunu içeren rapor ile köklü bir değişiklik yapılmaya hazırlanılıyor.

Raporda, Fransa’daki İslami araştırmaların devam etmesi için şeffaflığı öne çıkaran bu dernek ile helal vergi uygulamasına geçilmesi öneriliyor. Helal gıdalara uygulanan vergilerin yeniden yapılandırılmasının talep edildiği raporda, bu vergilerin Fransa’da yaşayan Müslümanların ihtiyaçları için kullanılması öngörülüyor. Ayrıca söz konusu dernek, ülkedeki Müslümanların gereksinimlerini karşılayacak kadroların ve camilerin yapımıyla da ilgilenecek.

tse-helal-gida-gidahatti

“Arapça eğitim devlet kontrolünde daha iyi yapılacak”

Raporu hazırlayanlar arasında bulunan İslam Tarihi uzmanı Hakim El Karoui, kurulacak bu derneğin Fransa’da faaliyet gösteren ancak dış ülkelerle bağı olan diğer cami derneklerinden tamamen farklı ve tarafsız olacağını belirterek, “Önerdiğimiz reform ile devlet okullarından camilere kayan Arapça eğitiminin devlet kontrolünde yapılmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ülkedeki Müslüman derneklerinden ve onların faaliyetlerinden hoşnut olmadığı bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu derneklerin yabancı ülkeler tarafından desteklenmesini de istemiyor.

Geçtiğimiz Ramazan ayında Müslüman örgütleri tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılmayan Macron’un bu davranışı boykot olarak değerlendirilmişti. Fransa Cumhurbaşkanının bu rapora vereceği tepki merakla bekleniyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın