Fakıbaba: “Çiftlik Bank’ın adı Çiftlik! Bakanlığımızla ilgisi yok”

-
Fakıbaba: “Çiftlik Bank’ın adı Çiftlik! Bakanlığımızla ilgisi yok”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Çiftlik Bank önünde sadece çiftlik olduğu için millet zannediyor ki; Tarım Bakanlığı ile ilgisi var. Çiftlik Bank’ın Tarım Bakanlığı ile ne bir ilgisi, ne bir izni ne de verdiği bir hibe var. Söylentiler tamamen yanlış. Ocak ayında ‘Çiftlik Bank’ta vatandaşlar kandırılıyor’ diye savcılığa dilekçe vermişiz” dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Ankara’dan Tokat’ın Turhal ilçesine giden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tatlıcak köyünde ‘Birlikte Üretim Modeli’ projesi toplantısında köylüler ile bir araya geldi.

Sandalyenin üzerinden konuştu

Köy okulunun bahçesinde düzenlenen programda ses düzeninin arızalanması üzerine vatandaşlara okul girişine konulan sandalyenin üzerinden hitap eden Fakıbaba, ilgilerinden dolayı köylülere teşekkür ederek, “Bu köy halkını daha fazla nasıl mutlu edebiliriz, hayat şartlarını ve refah seviyesini nasıl artırabiliriz, girdileri nasıl azaltabiliriz ve alım garantisini nasıl verebiliriz? Bakın ben bunları söylüyorum. Tarım Kredi, Et Süt Kurumu, TMO’suyla, Tarım Bakanlığı ile burada ektiğiniz bütün ürünlerin maliyetlerini düzelteceğiz. Sizlere alım garantisi vereceğiz. Ve insanlar daha mutlu olacaklar. İnanıyorum ki eskiden 1 lira kazanırken şimdi çok rahat bir şekilde daha fazla para kazanacaksınız” dedi.

Buzağı ölümlerinin önlenmesi projesi

Bakan Fakıbaba, daha sonra bakanlığı tarafından hazırlanan Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi Projesi’nin startını, Dimes Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi’nde verdi. Proje kapsamında gebe bir ineğe, buzağıyı öldürücü ishalden koruma amaçlı aşı uygulandı.

“Çiftlik Bank’ın ne izni, ne ilgisi var”

Program sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fakıbaba, “Çiftlik Bank ile ilgili bir gelişme var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çiftlik Bank önünde sadece çiftlik olduğu için millet zannediyor ki; Tarım Bakanlığı ile ilgisi var. Çiftlik Bank’ın Tarım Bakanlığı ile ne bir ilgisi var, ne bir izni var. Ne de verdiği bir hibe var. Bu söylentiler tamamen yanlış. Ve Ocak ayında biz ‘Çiftlik Bank’ta vatandaşlar kandırılıyor’ diye Tarım Bakanlığı olarak savcılığa dilekçe vermişiz. Müşteki olarak, vatandaş olarak…

ciftlik-bank-acilis-gidahatti“Açılışa davet etmişler, telgraf çekmişiz”

Ama bir tek bir şey var. Açılışa davet etmişler. Genel olarak her açılışta biz deriz ki; ‘İşimiz yoğun olduğu için katılamadık’ diye bir telgrafımız olmuş. Sonradan vatandaşlarımızın kandırıldığını anladığımız an, Ocak ayında biz kendimiz savcılığa şikayet etmişiz.”

“İstediğimiz zaman yapamayacağımız şey yok”

Tokat Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na da katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Fakıbaba, “Bugün de çok şükür, 18 Mart ve Afrin’in merkezindeyiz. Bizler istediğimiz zaman yapamayacağımız hiçbir şey yok. Her şeyi yaparız. Niyet ve inanmak önemli, inandığınız zaman çok şey yaparsınız. El ele vereceğiz, bizim yanlışımızı siz söyleyeceksiniz, sizin yanlışınızı biz söyleyeceğiz. Tam bir aile, sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuz, sizin kazancınız bizim kazancımız. Önce köyümüz. Çok çalışmamız lazım.”

Turhal Şeker Fabrikası çalışanları yolunu kestiler

Bu arada Bakan Fakıbaba, Tokat Valiliği, Tokat, Turhal, Pazar Belediyeleri ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi birlikteliği ile Arzupınarı köyünde yapılan Bölgesel Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi’nin açılışına giderken, konvoyun yolu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan Turhal Şeker Fabrikası çalışanı ve Şeker-İş Sendikası üyesi bir grup işçi ve aileleri tarafından kesildi.

Aracından inen Ahmet Eşref Fakıbaba, işçilerle yaklaşık 20 dakika görüşürken, güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri, gazetecilerin görüşmeyi izlemeleri ve görüntü almalarını engelledi.

Şeker-İş Sendikası Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, Bakan Fakıbaba ile yaptıkları görüşmeye ilişkin olarak, “Sevgili Bakanımızın yolunu mu kestik, kendimizi de feda mı ettik onu bilmiyoruz. Ama sağolsun, kendisi duyarlı davrandı, arabasından indi. Biz de sorunlarımızı anlattık. Bu mevzunun sadece işçinin mevzusu olmadığını, Tokat’ın sorunu olduğu anlattık. Bu memlekete yazık olacağını anlattık. Bizi dinledi, gerekli merciler ile görüşeceğini söyledi” bilgisini verdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın