Et üreticileri için antibiyotik hedefleri belirlenmeli

-
Et üreticileri için antibiyotik hedefleri belirlenmeli

Et üreticileri için antibiyotik hedefleri belirlenmeli. Yayınlanan bir raporda, insan sağlığı için risk oluşturması nedeniyle dünyadaki tüm çiftçiler besi hayvanlarında antibiyotik kullanımını azaltmaya çağrıldı.

Antibiyotiklerin çiftçilikte fazla kullanımı nedeniyle kolistine dirençli bir bakteri ortaya çıktı. Kolistin, son çare olarak kullanılan bir antibiyotik olduğundan buna dirençli bakteri hayvanlarda tedavi edilemeyen hastalıklara yol açabilir ve hastalık insanlara da bulaşabilir. İngiltere Başbakanı tarafından hayata geçirilen Antimikrobiyallara Direnç Çalışması’nın raporunda bu nedenle tarımda antibiyotik kullanımıyla ilgili yeni hedeflere acilen ihtiyaç olduğunu vurgulandı.

Besi hayvanının her 1 kilogram ağırlığı için 50 miligram antibiyotik kullanılması gerektiği söylenen raporda, Avrupa’nın en büyük domuz ihracatçılarından olan Danimarka’nın bu hedefe halihazırda ulaşmış olduğu belirtildi. Raporda sığır, domuz ve kümes hayvanları üretiminde, balık çiftliklerinde ve tarımsal üretimde kullanılan antimikrobiyallar ve antifungaller analiz edildi. ABD tarafından ithal edilen antibiyotiklerin %70’inin endüstriyel çiftçilik için kullanıldığı belirlendi.

Antibiyotik anlaşmazlığı

Denetim ve veri toplamanın yetersiz olması nedeniyle tarımda küresel antibiyotik kullanımını deneysel ve doğru şekilde ölçmek zordur. Bu nedenle antimikrobiyal kullanımını gösteren veriler oldukça değişkendir. Konuyla ilgili 2015’te yayınlanan 2 çalışmanın çok farklı sonuçları vardır. ABD’de bulunan, kâr amacı gütmeyen özel bir kuruluş olan Ulusal Bilimler Akademisi antimikrobiyal kullanımının 63.000 ton olduğunu öne sürerken, Uluslararası Besi Hayvanı Araştırması Enstitüsü bu sayının 240.000 tona yakın olduğunu ifade etmektedir.

Antibiyotikler kullanılmalı

İngiltere’de çiftçiliğin sesi olan Ulusal Çiftçiler Birliği (NFU) hayvan sağlığı ve refahı baş danışmanı Catherine McLaughlin endüstrinin hayvan sağlığı ve refahında iyi bir seviye tutturması için antibiyotiklerin sorumlu şekilde kullanımının çok önemli olduğunu söyledi.

ABD merkezli bilimsel bir dergi olan Proceedings of the National Academy of Science’ın yayınladığı bir çalışmaya göre endüstriyel çiftçilikte en çok antibiyotik kullanan ülke Çin’dir. Avrupa Birliği’nde 2006 yılından beri büyümeyi teşvik eden antibiyotiklerin çiftçilikte kullanımı yasa dışıdır, ancak tıbbi kullanıma izin verilmektedir.

Britanya’daki çiftçilikte antibiyotik kullanımı hakkında konuşan Birleşik Krallık Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi’nden bir devlet sözcüsü bu ilaçların hastalığa karşı etkili olmasını sağlamak için hayvanların antibiyotik direnci geliştirmesi riskini azaltmanın zorunlu olduğunu, bu nedenle antibiyotiklerin yalnızca gerekli durumlarda kullanılmasına çalıştıklarını söyledi.

http://www.gidahatti.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın