Esnek ambalajda Avrupa’nın en büyükleri arasına girecek

-
Esnek ambalajda Avrupa’nın en büyükleri arasına girecek

Kibar Holding şirketlerinden İspak Ambalaj, 200 milyon lira yatırımla Türkiye’de bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj tesisinin temelini İzmit’te attı. Mondi Grup ise Argus Capital’in  Kalenobel hisselerini satın aldı. 

İzmit’te bulunan Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılacak tesis, Kasım ayında devreye alınacak. Tesis, yılda 40 bin ton üretim kapasitesi ve yüksek üretim hızı ile alanında Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alacak.

ispak-ambalaj-temel-atma-gidahatti

2020 yılında 150 milyon avro ciro hedefleyen İspak Ambalaj’ın toplam çalışan sayısı, fabrika yatırımının tamamlanması ile birlikte 450 kişiyi bulacak. Yeni tesis ile İspak Amabalaj’ın mevcut üretim kapasitesinin 3 katına çıkarılması planlanıyor.

Gıda ve medikal alanında portföyünü genişletecek

Temel atma töreninde açıklamalarda bulunan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İspak Ambalaj’ın yeni fabrikası ile özellikle gıda ve medikal ambalaj alanlarında portföyü genişletmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çikolata ambalajında tasarruf sağlayacak

ispak-ambalaj-kibar-holding-ali-kibar-gidahatti

Katma değeri yüksek alanlarda yatırımlarını sürdüreceklerini belirten Kibar, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’da esnek ambalaj sektöründe satın alma ve birleşme imkanlarını da yakından takip ettiklerini söyledi. Ali Kibar, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülke ekonomisine ve topluma değerli katkılarda bulunan grubumuz küresel bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyor. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımızı katma değeri yüksek alanlarda yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

İspak Ambalaj’ın yeni yatırımıyla 150 milyon avro ciro hedeflediklerini vurgulayan Kibar, yeni tesisin tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj yatırımı olduğunu ve 2020’ye kadar iki lokasyonda daha üretim planladıklarını söyledi.

ispak-ambalaj-kocaeli-temel-atma-gidahatti

Solvent kazanım tesisi

Tamamı Avrupa menşeli son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılan tesis, 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Çevre duyarlılığı yüksek olarak tasarlanan fabrikada, yılda 5 bin ton solvent geri kazanım tesiri de kurularak, karbon ayak izi minimum seviyeye indirilecek.

Plastik ambalaj ihracatı da geriledi

Esnek ambalaj sektöründe ürün ve hizmetler sunan İspak Ambalaj, her türlü işlenmiş gıda, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, ilaç, kozmetik, içecek, beyaz eşya, izolasyon sektörleri için ambalaj çözümleri üretiyor.

kalenobel-gidahatti

Kalenobel satışı

Bu arada ambalaj sektöründe bir satın alma işlemi de gerçekleşti. Özellikle gıda paketlemesine yoğunlaşan ve 60 ülkeye ihracat yapan Kalenobel’in yüzde 50’sini 6 yıl önce satın alan Argus Capital, hisselerini Mondi Group’a sattı.

Global ambalaj şirketi Mondi Group Plc, Avrupalı özel sermaye fonu Argus Capital’ın sahibi olduğu ambalaj şirketi Kalenobel’in hisselerinin yüzde 90’ını yaklaşık 90 milyon avroya satın aldığını açıkladı. Satın alım bedeli borç ve nakit olarak karşılanacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın