Ergenlik dönemindeki sakarlığın nedeni belli oldu

-
Ergenlik dönemindeki sakarlığın nedeni belli oldu

Ergenlik çağındaki erkek çocukların boylarının birden uzamasıyla beynin başa çıkamaması nedeniyle bir dönem sakar davrandıklarını tespit edildi. İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, ergen erkeklerin beyninin, yeni duruma uyum sağlayana kadar sakarca yürüdükleri sonucuna varıldı. Daha yavaş büyüyen ergenlerin ise daha koordineli hareket ettikleri belirtildi.

BBC’nin haberine göre, İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nde ergen erkelerin sakar davranışları incelendi. Buna göre, ergen erkeklerin beyninin, boylarının birden uzaması durumuna uyum sağlayamadığı ve bu nedenle sakarca yürüdükleri sonucuna varıldı. Daha yavaş büyüyen ergenlerinse daha koordineli hareket ettikleri belirtildi.

sakarlik-2-gidahatti

“Boy uzaması, vücudun yürümek gibi motor becerileri kontrol etme yetisini etkiliyor”

Araştırmayı yapan ekibin şefi Dr. Maria Cristina boyun birden uzamasının, vücudun yürümek gibi motor becerileri kontrol etme yetisini etkilediğini söyledi. Cristina “Büyüme birden olduğunda vücudun kendisini yeniden düzenlemeye ihtiyacı oluyor. Bu süreçte ergenler garip bir şekilde yürüyebiliyor. Yavaş büyüyen ergenlerse değişikliklere daha iyi uyum sağlıyor ve normal bir şekilde yürüyebiliyorlar” dedi.

sakarlik-gidahatti

15 yaşındaki 88 erkek çocuk incelendi

Araştırmacılar 15 yaşındaki 88 erkek çocuk üzerinde çalıştı. Uzmanlar üç ay süren çalışma boyunca üç santim uzayan gençleri bir grupta, bir santimetre ya da daha az uzayanları ise bir başka grupta topladı.

Daha sonra denge, düzgün bir şekilde yürüme ve adım aralıklarının düzenli olup olmadığı değerlendirildi.

Denek çocuklar uzun bir koridorda kalça ve bacaklarına takılı alıcılarla ileri geri yürütüldü ve yürüyüşleri sırasında akıllarından hesap yapmaları istendi.

Araştırmada ayrıca, boyları birden uzamayan çocukların, diğer gruba göre daha dengeli ve düzgün yürüdüğü saptandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın