Endişe verici gelişme: Antibiyotik direnci ve tüm ilaçlara dirençli bakteri

-
Endişe verici gelişme: Antibiyotik direnci ve tüm ilaçlara dirençli bakteri

Antibiyotik direnci gittikçe büyüyen bir sağlık tehdidi. ABD’de yapılan araştırmada bir kadında tüm antibiyotiklere karşı dirençli bakteri tespit edildi. Tüm ilaçlara dirençli olan bakterinin tedavi edilememesi nedeniyle ölümcül sonuçları olacağından endişe ediliyor.

ABD’li araştırmacılar, Pennsylvania eyaletinden bir kadında en güçlü bakterilere karşı son çare olarak kullanılan antibiyotiğe direnç gösteren bir bakteri tespit etti. Dirençli bakteri (superbug) 49 yaşında Pennsylvania’da yaşayan bir kadının idrarında tespit edildi. Perşembe günü Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğu tarafından çıkarılan Antimikrobik Ajanlar ve Kemoterapi dergisinde yayınlanan araştırmaya göre tahliller kadının colistin antibiyotiğine dirençli bir E. coli türevi taşıdığını ortaya çıkardı. Çalışmayı yapan araştırmacılara göre sonuç tüm ilaçlara gerçekten dirençli bir bakterinin ortaya çıktığını gösteriyor.

Dikkat! Hijyen takıntınız başınıza bela olmasın!

kanser-arastırmalari-gidahatti

Enfeksiyona yol açtığı kişilerin yarısını öldüren kabus bakteri

El Cezire’nin haberine göre Colistin ismi verilen antibiyotik, hâlihazırda, özellikle carbapeneme resistant Enterobacteriaceae (CRE) bakteri ailesi gibi, antibiyotiklere dirençli bakterilere (superbug) karşı kullanılan ve son çare olarak başvurulan bir ilaç. ABD’li sağlık yetkilileri CRE’yi ‘kâbus bakteri’ olarak nitelendiriyor zira bu bakteriler, enfeksiyona yol açtıkları kişilerin yüzde 50’sinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), CRE’yi ülkenin karşı karşıya kaldığı en acil kamu sağlığı tehdidi olarak görüyor.

Ancak Pennsylvania’daki bu keşif, sağlık yetkililerini pek endişelendirmiyor çünkü yetkililer bu vakanın bir panik sebebi olduğunu düşünmüyor. Hastada keşfedilen bakteri türevinin bazı diğer antibiyotiklerle tedavi edilmesi mümkün. Ancak araştırmacılar bakteride bulunan ve mcr-1 olarak bilinen antibiyotiğe dirençli genin, bazı antibiyotik çeşitlerine zaten dirençli olan diğer bakteri türlerine de yayılabileceğinden korkuyor. Bu durumda mevcut antibiyotiklerin çoğuna ve tamamına direnç gösterebilen bakteriler ortaya çıkabilir.

Antibiyotikler konusunda kafalar karışık!

antibiyotik-gidahatti

Antibiyotik ile tedavi devrinin sonu geliyor mu?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Tom Frieden basına yaptığı açıklamada, “Bu durum bize gösteriyor ki, antibiyotikler için yolun sonu uzak değil. Bir gün tedavisi için antibiyotiği olmayan yoğun bakım hastalarımız ya da idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarımız olabilir. Hastalığını tedavi edecek ilaç olmayan hastaları tedavi ettim. Hissettiğiniz tam bir korku ve çaresizlik. O nokta bizim gelmememiz gereken bir yer” diye konuştu.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın