En iyi ülke hangisi?

-
En iyi ülke hangisi?

163 ülkenin dünyaya kültür, barış, düzen, doğa, zenginlik, bilim, eşitlik ve sağlık gibi alanlara katkısıyla hazırlanan ‘İyi Ülke Endeksi’ 2015 sonuçları açıklandı. Buna göre, en iyi ülke bu yıl İsveç olurken, Türkiye 55’inci sırada yer aldı. Geçen yıl İrlanda Cumhuriyeti’nin 1’inci olduğu listede, Türkiye 79’uncu sırada bulunuyordu.

İyi Ülke Endeksi 2015, 163 ulusun küresel bağlamda başkaları için bilim ve teknoloji, kültür, uluslararası barış ve güvenlik, dünya düzeni, gezegen ve iklim, refah ve eşitlik ile sağlık ve iyilik olmak üzere toplam 7 alanda neler yaptığını irdeledi.

dunya-ulkeleri-gidahatti

Araştırma, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve UNESCO gibi organizasyonlardan veri toplanarak oluşturuldu. Endeks, her ülkeye bir denge cetveli atıyor ve insanlığa net fayda sağlayan, gezegene yük olan ya da bu iki değer arasında duran ülkeleri belirliyor.

dunya-ulkeleri-1-gidahatti

En iyi ülke İsveç

50’den fazla ülkede refah ve verimlilik araştırmaları yapan İngiliz profesör Simon Anholt tarafından, 163 ülkenin verileri incelenerek hazırlanan endekse göre,  en iyi ülke bu yıl İsveç oldu, Türkiye ise 55’inci sırada yer aldı.

isvec-gidahatti

Geçen yıl İrlanda Cumhuriyeti’nin 1’inci olduğu listede, Türkiye 79’uncu sırada bulunuyordu.

3 milyon sığınmacı yetersiz bulundu

“İyi Ülke Endeksi”nin alt bileşenlerine incelendiğinde Türkiye, “Bilim ve Teknoloji”de 55’inci, “Kültür”de 66’ncı, “Uluslararası Barış ve Güvenliğe Katkı”da 72’nci, “Dünya Düzenine Katkı”da 126’ncı, “Gezegen ve İklim Bilincine Katkı”da 60’ıncı, “Refah ve Eşitlik”te 103’üncü, “Sağlık”ta ise 22’nci sırada yer aldı.

istanbul-gidahatti

Buna göre Türkiye’nin, gıda ve insani yardımlar ve uluslararası sağlık düzenlemelerine karşın “Sağlık”ta 22’nci sırada yer aldı. 3 milyon sığınmacıyı barındıran Türkiye, düşük dış yardımları ve yüksek doğum oranı ile “Dünya Düzenine Katkı”da 126’ncı sıraya kadar düştü.

Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü de etkili olmadı

Endeksin Türkiye açısından bir diğer ilginç verisi “Bilim ve Teknoloji” alt kategorinde görülüyor. Uluslararası öğrenci sayısı, bilimsel yayın ve patent sayısının yanı sıra Nobel ödüllerinin değerlendirildiği bu kategoride, Türkiye’nin, Aziz Sancar ile Nobel Kimya Ödülü kazanması da etkili olmadı. Türkiye bir önceki yıla göre 4 basamak düşerek 55’inci sıraya geriledi.

aziz-sancar-nobel-odulu-gidahatti

İşte en iyi 10 ülke:

İsveç

Danimarka

Hollanda

İngiltere

Almanya

Finlandiya

Kanada

Fransa

Avusturya

Yeni Zelanda

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın