Emine Erdoğan’dan TBMM’ye “Sıfır Atık” ziyareti!

-
Emine Erdoğan’dan TBMM’ye “Sıfır Atık” ziyareti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi kapsamında TBMM’de oluşturulan proje alanında çalışmalar hakkında bilgi aldı. Meclis’te 12 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında 19 ton kâğıt, 550 kg cam, 942 kg plastik, 147 kg metal, 2,8 ton organik atık, türüne göre ayrıştırılarak toplandı, önemli miktarda geri dönüşüm ve tasarruf sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) oluşturulan proje alanını ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın ev sahipliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla gerçekleşen ziyaret sırasında Emine Erdoğan, kurulan atık merkezini dolaşarak proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.


  “Üreten Türkiye olmaya devam edeceğiz”

“TBMM’de uygulanmasının sembolik bir anlamı var”

Ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda da bulunan Emine Erdoğan, tüm yurtta hızla yayılan Sıfır Atık Projesi’nin TBMM’de uygulanmasının sembolik bir anlamı olduğunu söyledi. “Milletimizin temsil makamında uygulanırsa, tüm Türkiye’ye yayılması hedefi de hızlanır” diyen Erdoğan, milletvekillerinin kendi şehirlerinde projenin takipçisi olmalarının önemine vurgu yaptı.

“Atıkların kaynağında ayrıştırılması bilinç işi”

Projenin uygulanmasından dolayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım, TBMM idari personeli ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teşekkür eden Emine Erdoğan, atıkların kaynağında ayrıştırılmasının bilinç işi ve ekonomiye katkı sağlayacak bir çevre duyarlılığı olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında organik atıklardan elde edilen kompost gübre üretiminin önemine işaret eden Erdoğan, “Organik atıklar çevreyi kirletmek yerine bahçelerimizi güzelleştiriyor” dedi. Emine Erdoğan, atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşüm, kaynak israfının önlenmesi, tasarruf gibi konuların doğayı korumanın ön şartı olduğunu da ifade etti.


  TSK et ihtiyacını ESK’dan karşılayacak! Peki ama nasıl?

Sıfır Atık Projesi

Öncelikli olarak Ankara’daki kamu kurum ve kuruluşlarında, ardından tüm yurtta uygulanması planlanan Sıfır Atık Projesi, TBMM’de 12 Haziran 2018 tarihinden bu yana uygulanıyor.

Meclis’te 12 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında 19 ton kâğıt, 550 kg. cam, 942 kg. plastik, 147 kg. metal, 2,8 ton organik atık, türüne göre ayrıştırılarak toplandı. Çevreyi korumak ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla kurulan sistemle önemli miktarda geri dönüşüm ve tasarruf sağlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonu ile yürütülen Sıfır Atık Projesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere Ankara’daki birçok kamu kurumunda etkin şekilde uygulanıyor.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın