Eli nasırlı çiftçimizi mağdur etmeyiz

-
Eli nasırlı çiftçimizi mağdur etmeyiz

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra yaş sebze ve meyve ihracatının etkilenmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin eli nasırlı çiftçisinin mağdur edilmemesi için gerekli önlemleri alacaklarını anlatan Çelik, “Bir ay içerisinde farklı gelişmeler olacağını düşünüyorum. Umarım soğukkanlılıkla halledilir. Ben bu konuda restleşmeyi ve herkesin görüş dile getirmesini doğru bulmuyorum” dedi.

HAZIRLIKLIYIZ

Çelik, tarım sektörünün Rusya ile yaşanan krizden olumsuz etkilenmemesi için bir dizi toplantılar yaptıklarını ve sektör temsilcileriyle bir araya geldiklerin anlattı. İlgili bakanlarla yaptıkları toplantılarda çözüm önerileri oluşturmaya çalıştıklarını belirten Çelik, şunları dile getirdi: “Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ithalat ve ihracat rakamları belli. İthalatımızın tutarı 3 milyar dolar. Biz de karar alıp ithalatta alternatif ülkeler yaratabiliriz, ama inşallah o noktaya gelmeden sorun çözülür.

Bu ürünün alınmaması durumunda alternatif ülkelere yönelmekten, iç piyasada tüketmeye kadar bir çok seçeneği değerlendiririz. Sonuçta bunun Türkiye’nin eli nasırlı insanlarını mağdur etmesine izin vermeyeceğiz.”

RUSYA NARENCİYEYİ SURİYE’DEN ALACAK

RUSYA, Türkiye yerine Suriye’den narenciye almaya hazırlanıyor. Suriye Sanayi Bakanı Fares Chehabi’nin yaptığı açıklamaya göre Suriye’nin elinde Rusya’ya ihraç edilmek üzere 700 bin ton narenciye bulunuyor. İlk ürünleri yola çıkarmak için hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Chehabi, Suriyeli iş insanları ihracat görüşmeleri için Moskova’da temaslarda bulunacak. Öte yandan Mısır da Rusya’ya ihracat yapmak için hamle yaptı. Rusya’nın Türkiye’den yaptığı ihracatın yerini almak için hazır olduklarını ifade eden Mısır yönetimi, Rusya’da yasaklanan Türk ürünleri listesini incelemeye aldı.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın