Ekmek üreticileri “Zam gerekli” açıklaması yaptı, Bakan Pakdemirli ne dedi?

-

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu, “Ekmeğe, son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerekmektedir” dedi, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Ağrı’dan yanıt verdi. Yeni yıla kadar ekmek fiyatında artış olmayacağını tekrarlayan Pakdemirli, “Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz” dedi.

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu, Ankara’da Yönetim Kurulu Üyeleri, 7 bölge başkanı ve 81 il temsilcisiyle son günlerde ekmek ve un konusunda yaşanan tartışmaları değerlendirdi, ardından da basın toplantısı düzenledi.

“Ekmekle ilgili herkes değerlendirmelerde bulunuyor”

Son günlerde ekmek ve un konusunda sektörle alakası olmayan herkesin değerlendirmede bulunduğunu belirten Kavuncu, “Sektörde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Biz ekmeğe zam beklerken una, elektriğe, tuza, mazota zam geldi. Bu zamlar karşısında üreticilerin ayakta kalması imkansızlaşmıştır. Bu zamlar düşmeyeceğine göre, ekmeğe son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerekmektedir” dedi.

Kavuncu, ekmek fiyatlarına zam yapılmaması durumunda fırıncıların üretimine ara vermek zorunda kalacağını savunarak, bir an önce tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

“Bizler ekmeğimizin derdindeyiz”

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak daima hükümetin, devletin ve milletin yanında olduklarını vurgulayan Kavuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gece gündüz demeden, tatil nedir bilmeden çalışan fırıncılar dürüst, ilkeli çalışmaya devam edecektir. Bizler her zaman ekmeğimizin derdinde olmuşuzdur. Olayları hiç kimse farklı yerlere çekmesin, ekmeği siyasi yöne yönlendirmesin. Bu süreçte Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak milli duruş sergiliyoruz. Zam yapılmadığı takdirde bu milli duruşta küçük işletmeler kapanma noktasına gelir, büyük işletmeler ayakta kalır.”

Bakan Pakdemirli, Ağrı’dan yanıt verdi

Son olarak Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında yeni yıla kadar ekmek zammı olmayacağı açıklamasını yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu’nun “Ekmeğe yüzde 30-40 zam gerekli” açıklamasının ardından bu kez Ağrı’da ekmek zammı konusunda açıklamalarda bulundu.

Artvin’in Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Barajı inşaatını helikopterle havadan inceleme yaptıktan sonra Ağrı’ya geçen Pakdemirli, 2’incisi düzenlenen bal festivaline katıldı. Balın faydalarından bahseden Pakdemirli, arının üretkenliğin sembolü olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Dünyada ballı bitki üretiminin yüzde 70’i ülkemizde, 40’ın üzerinde ülkeye bal ihraç ediyoruz. Dünya bal üretiminde Çin’den sonra 2’nci sıradayız. Bundan dolayı sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Üretim ve tüketim süreçlerini yeniden yapılandırıyoruz. Ağrı’da arıcılık konusunda genç çiftçi projesi kapsamında 89 gencimize 2,7 milyon TL destek verdik. Organik arıcılık kapsamında 226 işletmeyi destekliyoruz. 27 arıcılık projesine 1,5 milyon TL destek verdik. En az 30 kovanla arıcılık yapan yatırımlarda araç ekipman ve boş kovan alımına yüzde 60 destek verdik. Verdiğimiz bu desteklerle, Ağrı ilimizde son 16 yılda üretimimiz 4,5 kat artarak 40 tondan 182 tona çıktı.”

“Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok”

Ekmek fiyatlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Bakan Bekir Pakdemirli, “Marketler milli duruş sergilediler. Yeni yıla kadar ekmeğin fiyatını artırmayacaklarını açıkladılar. Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum; vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok” dedi.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın