Ekmek sanayicileri: “Zam kaçınılmaz”

-
Ekmek sanayicileri:

Türkiye’de bu yıl buğday rekoltesi yüksek olmasına rağmen son iki ay içerisinde un fiyatlarına %15-20 arasında zam yapıldığını belirten Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, “Bu zamlar böyle devam ederse ortalama 1 TL olan ekmek fiyatının 1,5 lira olması kaçınılmaz” dedi.

Cihan-Kolivar-www.gidahatti.comYazılı bir açıklama yapan Kolivar, buğdayda rekoltenin yüksek olmasına karşın un fiyatlarına anlaşılması zor olan zamlar yapıldığını kaydederek, hammaddeye yapılan zamlar karşısında fırıncının ezildiğini bildirdi.

Artan maliyetlerin yanı sıra merdiven altı, kaçak, ruhsatsız çalışan fırınların ve zincir marketlerin düşük fiyata kalitesiz ekmek satmasının, işini dürüst yapmaya çalışan fırıncıları olumsuz etkilediğini vurgulayan Kolivar, bazı yerel yönetimlerin yasa dışı kaçak fırınların faaliyetine göz yumduğunu iddia etti, yasal fırıncıların üretim kapasitesini bu yüzden azaltmaya başladığını aktardı.

ekmek-www.gidahatti.comİki ay önce çuvalını 58 liradan aldıkları Trakya ununu şu anda 68 liradan satın alabildiklerini kaydeden Kolivar, “Çuvalını 2 ay önce 63 liradan aldığımız Konya unu ise şu anda 73 lira. Unda çuval fiyatları 63 lira ile 80 lira arasında değişiyor. Uncular bize bir açıklama yapmıyor. ‘Bundan sonra şu fiyat, alırsan al’ diyor. Gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. İki ay öncesine göre dolar artmadı, akaryakıt fiyatları yükselmedi peki una neden zam geldi?” diye sordu.

Ruhsatsız fırınlar

Tüm çabalarına rağmen yasalarda bulunan açıklar dolayısıyla İstanbul’da her geçen gün ruhsatsız ve kaçak işletmeler açılarak faaliyete başladığını belirten Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Kolivar, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıllarda 750 olan ruhsatsız fırın sayısı, bu yıl 1000’in üzerine çıkmıştır. Tüm denetim taleplerimize yetkililerden cevap alıyoruz. Bu konuda sıkıntı yok. Ancak fiilen bu fırınlar faaliyetlerine yine devam ediyor.

Bu fırınlar tam denetim olmadığı için sağlıksız üretim de yapabilmektedir. Özellikle ekmek gibi kutsal ve halkın birincil tüketim maddesinin kaçak üretilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Görevliler, dürüst çalışan namuslu esnafın yanında olmalıdır. Yetkilileri, söz konusu fırınlar hakkında işlem yapmaya çağırıyoruz.

Normal şartlarda bir fırında en az 8 personel çalışması gerekir. Bu işletmelerde kaçak işçi çalıştırılıyor, bu yüzden devlete milyonlarca lira zarara uğruyor. Bu kayıp, on milyonlarca lirayı buluyor. İşçiler için ödenen prim ve vergiler ödenmiyor. Çünkü fırın kaçak.”

Sendika olarak sektörün her gün gelişim göstermesini, kayıt dışılığın ortadan kalkmasını ve kaliteli ürün piyasaya sunmak istediklerini belirten Kolivar, rekabeti kalitede yapan işletmelerin sektöre devam etmesini arzuladıklarını aktardı.

Zincir marketlerin ekmek israfını artırdığına da dikkati çeken Kolivar, vatandaşlara, mahallelerindeki fırınlardan ekmek almaları çağrısı yaptı, raf ömrü uzun olan ekmeklerin katkılı olduğunu vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın