Egzersiz birçok kanser türü riskini azaltıyor

-
Egzersiz birçok kanser türü riskini azaltıyor

Spor yapmak yine önemli bir fayda ile gündemde. Büyük bir değerlendirmeye göre egzersiz, en ölümcül türlerin de dahil olduğu birçok kanser türü riskini önemli derecede azaltıyor.

Araştırmada, 1987 ile 2004 yılları arasında Avrupa ve ABD’de yapılan 12 prospektif çalışmada elde edilen veriler kullanıldı.

Toplamda, 19 ile 98 yaş arasındaki 1,4 milyon yetişkine ve 186.932 kanser vakasına ait verileri bir araya getiren araştırmacılar, fiziksel aktivitenin 26 farklı kanser türü riski üzerinde etkisi olup olmadığını inceledi.

Çalışma sonucunda, egzersizin incelenen kanser türlerinin yarısında riskin düşüşü ile ilişkili olduğu ve obezite ve sigara kullanımı gibi etkenler hesaba katıldıktan sonra dahi, neredeyse tüm risk düşüşlerinin önemli seviyede olduğu belirlendi.

bisiklet-spor-gidahatti

Haftada birkaç saat spor yapmak dahi kanser riskini azaltıyor

Araştırmacılar, haftada birkaç saatlik egzersizin dahi meme, kolon ve akciğer kanseri riskini azalttığını belirledi.

“Telefonunu günde 100 kereden fazla kontrol ediyorsun, peki ya kendini?”

Araştırmada elde edilen bulgular JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill Gillings Halk Sağlığı Fakültesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Marilie Gammon, meme, kolon ve akciğer kanserinin Amerika’da en çok görülen 4 kanser türünden 3’ü olduğunu söyledi.

Çalışmanın başındaki isim ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nden Steven Moore, fiziksel aktivite süresi arttıkça, daha çok fayda elde edildiğini, daha fazla egzersiz yapan insanlarda riskin daha çok düştüğünü ifade etti.

Bununla birlikte, araştırmanın yalnızca egzersiz ve düşük kanser riski arasında bir ilişki olduğunu tespit ettiği, sebep ve sonuç ilişkisini göstermediği göz ardı edilmemeli.

egzersiz-spor-2-gidahatti

Egzersiz birçok kanser türü riskini azaltıyor

Araştırmacılar, normal egzersizin 13 farklı kanser türünün riskindeki düşüşle bağlantılı olduğu söyledi. Egzersiz ile birlikte riski azalan diğer kanser türleri şu şekilde: lösemi, miyelom, yemek borusu (yutak), karaciğer, böbrek, mide, endometriyum, rektum, idrar torbası, baş ve boyun.

Batı diyetleri meme kanseri riskini artırıyor

Moore ve çalışma arkadaşları, gündelik ev işleri ve iş dışında gerçekleştirilen fiziksel aktivite süresine baktı. Moore, çalışmada, genellikle olumlu sağlık etkileri düşünülerek yapılan gönüllü fiziksel aktiviteye odaklandıklarını ifade etti.

Moore, önceki araştırmaların egzersiz ile meme kanseri ve kolon kanseri riskinin azalmasını ilişkilendirdiğini, ancak şimdiye dek hiçbir çalışmanın fiziksel aktivitenin birçok kanser türü üstündeki etkisini incelemediğini söyledi.

Araştırmacılar, genel olarak daha yüksek fiziksel aktivite seviyesinin, toplam kanser riskinin %7 azalması ile ilişkili olduğu belirledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın