ECB faizi düşürdü, FED beklemede

-
ECB faizi düşürdü, FED beklemede

Avrupa Merkez Bankası (ECB) kredileri canlandırma ve Euro Bölgesinde enflasyonun yükselmesini sağlamak adına mevduat faizini %-0.20’den %-0.30’a indirdi. Faiz artırımı için gözlerin çevrildiği Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı Janet Yellen ise “Faiz artırımı bu yıl içindeki her toplantıda olabilir” dedi.

ECB’nin mevduat faizi indirimi, paralarını ECB’de tutan bankaların maliyetini artırarak daha fazla kredi verilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

ECB varlık alım programını yeniden düzenleyerek tahvil alımlarını 2017’ye uzatırken, avro cinsi belediye ve bölgesel yönetim tahvillerini de program kapsamına alındığını açıkladı. Ayda 60 milyar avro tutarında devlet tahvili satın alan ECB, alım programının süresini Eylül 2016’dan şimdilik Mart 2017’ye kadar uzattı.

ECB-Mario-Draghi-www.gidahatti.comAvrupa Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutma, mevduat faizini ise düşürme kararının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan ECB Başkanı Mario Draghi, parasal genişleme programını Mart 2017 sonuna kadar uzatma kararı aldıklarını,  varlık alımlarından elde edilecek gelirlerin yine tahvil alımlarında kullanılacağını söyledi.

Draghi, “Varlık alımları enflasyonda sürdürülebilir yukarı yönlü hareket görülene kadar sürecek. Varlık alımları kapsamına euro cinsi bölgesel ve yerel yönetim tahvilleri de alındı. Kararlar enflasyonun hedefe yükselmesi için alındı; ekonomik görünüm üzerindeki riskler aşağı yönlü. Tüm enstrümanları kullanarak adım atmaya hazırız” dedi.

ECB Başkanı’nın “ekonomiyi destekleyeceğiz” vurgusu, piyasalarda avronun değerlenmesini sağladı.

FED-Janet-Yellen-www.gidahatti.comFED Başkanı’ndan faiz sinyali

Bu arada 15-16 Aralık toplantısında faiz konusundaki kararı merakla beklenen Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı Janet Yellen, ABD Kongresi’ndeki açıklamalarında, ülke ekonomisi hakkında olumlu değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de işsizliğin düşük seyrettiğini, büyümenin ılımlı olduğunu ve enflasyonun zaman içinde FED’in hedefine ulaşacağına inandığını vurgulayan Yellen, faiz artırımı konusunda açık sinyal vermese de, Ekim ayı toplantısından sonra açıklanan ekonomik verilerin faizlerin artırılması için belirlenen kriterler ile uyumlu olduğunu söyledi.

“Şu anki değerlendirmeme göre ABD’de ekonomik büyüme gelecek bir veya iki yılda istihdam piyasasının daha da iyileşmesini sağlayacak. İstihdam piyasasında devam eden iyileşme, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin çıpalı olduğu şeklindeki değerlendirmemle bir araya geldiğinde enflasyonun yüzde 2’ye tekrar yükseleceğine güvenim artıyor” ifadelerini kullanan Yellen, faiz artışında zamanlamaya değil, izlenecek yola odaklanılması gerektiğini kaydetti.

“Faiz artırımı bu yıl içindeki her toplantıda olabilir. İlk faiz artırımı kararı tek bir veriye dayanmayacak, daha geniş verilere bakılacak” diyen Yellen, “Dolardaki güçlenmenin para politikasını nasıl etkileyeceği” şeklindeki bir soruya, “Dolardaki yükselme nedeniyle faiz artışında daha kademeli bir yol izlenecek” yanıtını verdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın