Dünya devasa bir sera olma yolunda! Bilim adamları uyarıyor…

-
Dünya devasa bir sera olma yolunda! Bilim adamları uyarıyor…

Uluslararası bir araştırma ekibi, Paris Anlaşması’nda belirlenen hedefler yerine getirilse dahi dünyanın devasa bir sera olma riskinin olduğunu söylüyor… Araştırmacılar küresel ısınmayı 1.5 – 2°C arasında tutma hedefinin de geçmişe nazaran daha zor bir hale geldiği görüşünde.

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) isimli akademik dergide yayınlandı.

kuresel-isinma-gidahatti

‘Sera Dünya’ nasıl bir yer olacak?

Araştırmaya göre Paris Anlaşması’nda belirlenen “karbon emisyonunu azaltma hedefleri” tutturulsa dahi; ‘Sera Dünya’ adını verdikleri koşulların ortaya çıkma riski bulunuyor. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, dünya genelinde sıcaklıklar endüstri öncesi döneme kıyasla 4 – 5°C artacak. Deniz seviyesi ise bugüne kıyasla 10 ile 60 metre daha yüksek olacak.


  İlk küresel sıcaklık çalışması: Isı dalgaları rekor ölümlere neden olacak

Araştırmanın yazarları emisyonsuz bir dünya ekonomisine geçişin derhal hızlandırılması gerektiği konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Şu anda dünya geneli ortalama sıcaklıklar endüstri öncesi dönemi yalnızca 1°C üzerinde. Artış hızı ise her 10 yılda 0.17 °C.

Bu küçük farkta dahi küresel ısınmanın tarımı, doğal yaşamı ve bizleri nasıl etkilediğini düşününce gelecekten endişelenmemek elde değil.


  2016 yılından sonra bu yıl da rekor olarak tarihe geçecek!

kuresel-isinma-gidahatti

Kritik eşik noktaları geçilirse geri döndürmek mümkün değil

Araştırmacılar dünyanın ‘stres eşiğinin’ geçilmesi halinde küresel ısınmanın geri dönülemez bir hal alacağını ileri sürdü. Ekip, aynı zamanda iklim dengesi noktasının tam olarak nerde bulunacağı sorusuna henüz net yanıt vermeye hazır olmadıklarını ifade


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın