DSÖ’den Rio Olimpiyat Oyunları için Zika uyarısı!

-
DSÖ'den Rio Olimpiyat Oyunları için Zika uyarısı!

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ (World Health Organization – WHO) küresel düzeyde yayılım gösteren Zika Virüsü konusunda bir uyarı da, Brezilya’da düzenlenecek Rio Olimpiyat Oyunları için yaptı. DSÖ yetkilileri, virüsün yayılmasının önlenmesi için Brezilyalı yetkilileri gereken önlemleri almaya çağırdı.

Brezilya’nın Rio kentinde 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak Rio Olimpiyat Oyunları için geri sayım sürüyor.

rio-olimpiyat-oyunlari-gidahatti

Olimpiyatlara üç aydan daha az bir süre kala Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Zika virüsünün yayılma hızı konusunda uyarıda bulundu. Örgüt, ülkede virüsün yerel nüfus ve ziyaretçilere bulaşmasını önlemek için, “sivrisinekle mücadelenin ve epidemiye karşı alınaması gereken önlemlerin” artırılması gerektiğini vurguladı.

WHO Genel Direktörü Margaret Chan, “Zika hakkındaki bilgilerimiz arttıkça, endişelerimiz de artıyor. Zika’nın risk profili yıllara göre çok gelişti” dedi.

who-margaret-chan-gidahatti

Brezilyalı yetkililer ise Zika Virüsü konusunda gereken önlemleri aldıklarını açıkladı.

İşte Zika virüsü haritası…

Brezilya Sağlık Bakanı Leonardo Picciani, “Virüsle mücadele ve önleme tedbirleri, kamu güvenliği önlemleri olarak uygulamaya konulmaya başlandı. En önemlisi, Brezilya’nın dünya için olumlu bir mesajı var. Biz hazırız ve hazır olduğumuzu uluslararası kuruluşların temsilcilerine de gösterebiliriz “ dedi.

zika-bebek-gidahatti

Dünya Sağlık Örgütü, Olimpiyatlara katılacak sporculara ve izlemek üzere gidecek ziyaretçilere de, sağlık yetkilileri ile görüşerek gereken önlemleri almaları çağrısında bulunuyor.

Orta ve Güney Amerika ülkelerinde ortaya çıkan Zika virüsü, Avrupa ve Asya kıtası ülkeleri dahil olmak üzere 15’ten fazla ülkeye yayılmış durumda. Virüs, hamile kadınların bebeklerinde beyin gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

rio-olimpiyat-logo-gidahatti

Rio Olimpiyat Oyunları

Brezilya’nın ikinci büyük kenti Rio de Janeiro, her 4 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası multi-spor etkinliği olan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın 31’incisine ev sahipliği yapacak.

Bakanlıktan öğrencilere sağlıklı gıda eğitimi

Rio, Meksika 1968 Olimpiyat Oyunları’ndan bugüne etkinliğe ev sahipliği yapacak ikinci Latin Amerika şehri olacak ve oyunlar 2000’den beri ilk kez Güney Yarımküre’de yapılacak.

Rio Olimpiyat Oyunları 5-21 Ağustos 2016, Paralimpik Oyunları ise 7-18 Eylül 2016 tarihleri arasında, Rio de Janeiro’nun Barra, Deodoro, Maracana ve Copacabana bölgelerinde gerçekleşecek.

Rio 2016’da 28 Olimpik sporun 42 disiplininde müsabakalar yer alacak ve 206 Milli Olimpiyat Komitesi’nden dünyanın en iyi 10.500 sporcusu yarışacak. Sporculara 6000’e yakın yönetici, teknik personel, hakem ve çeşitli alanda uzmanlar eşlik edecek. Yaklaşık 70.000 gönüllünün çalışacağı dünyanın en büyük etkinliğinde, 25.000’den fazla akredite edilmiş basın mensubu görev yapacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın