DowDuPont tarıma yoğunlaşacak

-
DowDuPont tarıma yoğunlaşacak

Kimya sektörünün Amerika Birleşik Devletleri merkezli iki devi DuPont ve Dow Chemical, birleşme kararı aldı. Dev birleşme sonucunda ortaya çıkacak dünyanın en büyük kimya şirketi DowDuPont’un odak işlerinden birisi de kimyanın yanı sıra tarım olacak.

Kimya sektörünün en köklü iki markası Dow Chemical ve Dupont’un güçlerini birleştirme kararı alması, ortaya 130 milyar dolarlık bir kimya devi çıkarıyor. Adı DowDuPont olacak şirkette, her iki şirketin de yüzde 50’şer oranında hissesi bulunacak.

Dünyanın en büyük kimya şirketi DowDuPont’un odak işlerinden birisinin de kimyanın yanı sıra tarım olacağı belirtildi. Yeni şirket, genetiği değiştirilmiş tohumlar gibi tarım ürünlerinden, plastik ve kurşun geçirmez ürünlere kadar geniş bir yelpazede etkili olacak. DowDupont, daha sonra farklı kollarda hizmet verecek üç ayrı şirkete bölünüp, borsaya açılacak.

DowDuPont-www.gidahatti.comDowDuPont yönetimi

DowDuPont’un CEO’su, DuPont’tun şimdiki CEO’su Ed Breen olacak. Dow Chemical’ın CEO’su Andrew Liveris ise yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek.

Dow Chemical CEO’su Andrew Liveris, birleşme hakkında “Bu birleşme kimya sektöründe oyunun kurallarını kökünden değiştirecek. Yeni oluşum hem sektör adına hem de şirket adına önemli bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

Kimya sektörünün iki devinin birleşeceği haberinin ardından aynı gün borsada işlem gören DuPont hisseleri yüzde 4 düşüşle 71.50 dolara gerilerken, Dow hisseleri ise yüzde 1,5 yükselerek 55.72 dolara çıktı.

Dow ve DuPont, mahsul fiyatları ve tarımsal kimyasaldaki talep düşüklüğü ve güçlü dolar karşısında zor günler yaşıyordu. Ancak düşük seyreden doğalgaz fiyatları kimya sektöründeki iki devin, plastik cephesinde işlerinin yolunda gitmesini sağlıyordu.

DowDuPont’un yıllık 3 milyar dolara ulaşan maliyet tasarrufu oluşturması bekleniyor. Sağlanan maliyet tasarruflarının da 130 milyar dolarlık yeni şirketin piyasa değerini 30 milyar dolar daha artırması bekleniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın